1982 Anayasası ve Siyasi Partiler Kanunu'na göre parti içi demokrasi
Democracy in political parties about 1982 Constitution and Political Parties Law
- Tez No: 221753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN UZELTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gülhane Hatt-ı Hümayunu ile başlayan demokratikleşme sürecinin bir türlü nihaî noktaya varamaması Türk demokrasisinin en büyük handikapı olmuştur. Ne var ki demokrasimizin bir türlü istenen düzeye erişememesinin nedenleri üzerinde yeterince durulmamıştır. Elbette ki bu durumun birden fazla nedeni vardır. Ancak bunların en önemlilerinden biri siyasi partilerimizin parti içi demokrasiden yoksun oluşlarıdır. Parti içi demokrasi önemlidir çünkü başlangıç noktasıdır. Demokratikleşmenin bayrağını tutan siyasi partilerin önce kendi içinde bunu başarmaları gerekmektedir. Hem inandırıcılık noktasında hem de demokrasi reformlarının hedefine ulaşması bakımından parti içi demokrasinin tesisi zorunluluktur. Bu çalışma ile yasal düzlemde parti içi demokrasinin önündeki engellerin nasıl aşılabileceği irdelenirken, partilerimizin anti demokratik uygulamalarına değinilmiştir. Parti içi demokrasi hiçbir partinin iç işi değil, bilakis Türk demokrasisinin kanayan yarasıdır.
Özet (Çeviri)
Democratization duration which was started with ?Reforms Edict? not arriving final position is the biggest handicap of Turkish democracy. But the reasons of our deficient democracy has not searched enoughly. Of course there is a lot of reasons of this situation of our democracy. But the most important reason is non democratic political parties. Democracy in political parties is important because of being the start point. The political parties which are handing the flag of democratization, must do this self within firstly. Basing democratization in political parties is an obligation for persuasiveness and aim of democratization reforms. With this study we have searched how can we pass over the obstacle of democracy in political parties while telling the anti democratic action of our parties. Democracy in political parties is not a self business of any parties, rather is an open sore of Turkish democracy