Gıda sektöründe kalite yönetim sistemleri ve pazara ilişkin teknik düzenlemeler
Quality management systems and technicals arrangments at food sector
  1. Tez No: 221754
  2. Yazar: BUKET ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, İşletme, Food Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Müşteri beklentilerini karşılamak ve onun ötesine geçmek kalite olarak adlandırılır. Müşteri memnunsa, söz konusu ürün için kalitelidir denir. Ancak kalitenin tanımı gıda sektöründe farklılık göstermektedir. Gıda sektöründe kaliteyi tanımlarken temel olarak şöyle deriz; müşteri güvenliği sağlanıyorsa o ürün kalitelidir. Ancak aynı faaliyeti yapan firma sayısı arttıkça yani rekabet ortamı yaratıldıkça bu tanım biraz daha genişler ve şu hali alır; müşteri güvenliği sağlanıyor ve müşteri üründen memnun kalıyorsa o ürün kalitelidir.Gıda sektöründe kalitenin tanımının değişmesi şüphesiz ki ürün özelliğinden gelmekte. Gıda ürünleri; tüketiminin bir sürece yayıldığı değil, kısa süreli gerçekleştiği ve müşterinin kısa sürede ürünle ilgili fikir sahibi olabileceği niteliktedir ve bu yüzden gıda sektöründe kalitenin tanımı biraz farklılaşır.Bu çalışmanın amacı, gıda sektöründe kalite kavramının nasıl yaratıldığı, işlerliğinin nasıl olduğu konusuna açıklık getirmektir. Kalite konusuna, yasal organların ve pazarı oluşturan firmaların yaklaşım şekli ve pazarla ilgili konuyla ilgili işleyiş mekanizması konusunda bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Providing the requirements of customers and going beyond of the requirements is defined as meaning of quality. If customer is satisfied we can say the product has high quality. However relatively, the defining of the meaning of quality is different at food sector. At food sector defining of meaning of quality is related to safety of product and customer health but because of the competition as an end of increasing the numbers of companies that defining which it is made above becomes expansive; if customer is satisfied by the product the product has quality.Cause of changing the defining of meaning of quality at food sector is due to specifications of product. Customer can decide the product has quality or not in case of the consuming time of food products is short.In this applied research there is expansive knowledge about concept of quality, process of formation and application of quality, regulations, approaching of companies.