Yapı ruhsatı
Construction permission
- Tez No: 221781
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Dayanağını mülkiyet ve yerleşme hakkından alan yapı hakkı, kullanımı biçim gereklerine bağlanmış olan bir haktır. Bir hak biçim gereklerine bağlanarak, toplum içinde yaşayanların, istediği her şeyi, istediği şekilde yapması önlenmeye ve böylelikle de kamu düzeni sağlanmaya çalışılır. Yapıların yapılması da günümüzde başta 3194 sayılı İmar Kanunu olmak üzere Kıyı Kanunu, Çevre Kanunu, Orman Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve diğer birçok özel kanun, plan ve yönetmeliklerle biçim gereklerine bağlanmıştır. Bu biçim gereklerinin başında da çoğu inşa faaliyetlerine başlanmadan önce, yetkili idareden yapı ruhsatı ve muhtarlık izninin alınması gelir. Bu çalışma ile yapı ruhsatının alınabilmesi için başta 3194 sayılı İmar Kanunu olmak üzere diğer özel kanunlar ve yönetmeliklerde belirtilen prosedürler dizisi belirlenmeye, yapı ruhsatı alınması sürecinde meydana gelebilecek olan uyuşmazlıklar ve çözüm yolları da kanun, yönetmelik ve yargı kararları incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde, doğrudan imar yetkisi içeren birden fazla kanun olması bu prosedürler dizisinin karmaşık olarak görünmesine neden olmakla birlikte, yapı ruhsatı başvurundan önceki hazırlık sürecinin de uzun zaman almasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The right of construction is a kind of right that needs, to use, some special morpho-rules, which gets it?s relation from the right of ovnership and settling. Attaching the rights to morpho-rules, makes the people not to do whatever and however they want so wants to provide the public order. Constructing the building is also attached the morpho-rules with firstly Construction Code (Art. No: 3194) then Coast Code, Environment Code, Forests Code, Protection the Wealth of Culture and Nature Code, many other Codes, plans and Regulations at times. At the top of theese morpho-rules, which of them needed before beginnig the construction, having the construction permission from the authorized administration or demarch, takes place. With this thesis, we try to decline, how to get a construction permission in order to presedures of Construction Code, the other Codes and Regulations, solving the problems of disagreement with the help of related codes, regulations and the juridicial decisions. Becouse of many codes that includes the accredition of construction, provided to seem the complexity of presedures of construction and delayed the duration of preparation of aplication, in our country.