Türkiye'deki belediyelerin yapı ruhsatı süreçlerinin dijitalleşme düzeylerinin analizi
Assessing the level of digitalization of the construction permit processes in turkiye
  1. Tez No: 953601
  2. Yazar: GAMZE NUR İŞERİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGEN PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Elektronik ruhsat (e-Ruhsat), inşaat sektörünün dijital dönüşümünde önde gelen konulardan biridir. E-Ruhsat, ruhsat başvurusu yapılmasından, ruhsatın verilmesine kadar yapılması gereken tüm belge teslimlerini, proje kontrollerini ve değerlendirmelerini kapsar. Elektronik başvurular, iki boyutlu proje teslimlerine ek olarak BIM projelerinin ve IFC dosyalarının sunulması, projelerin mimari, yapısal, mekanik ve diğer özelliklerinin otomatik olarak kontrol edilmesi gibi süreçleri içerir. E-Ruhsat, insan hatalarını en aza indirmeyi, kağıt israfını ortadan kaldırmayı ve ruhsat onay sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de e-Ruhsat süreçleri ülke çapında uygulanmamakta olup, ulusal düzeyde yapı ruhsatı süreçleri ve e-Ruhsat sistemlerinin geliştirilmesine ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, dünyadaki ve Türkiye'deki e-Ruhsat uygulamalarını tespit etmek ve Türkiye için e-Ruhsat süreçlerine geçiş için bir yol haritası geliştirmektir. Bu amaca ulaşmak için ilk olarak sistematik bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, dünya çapında e-Ruhsat uygulamalarına odaklanan çalışmalar incelenmiş, e-Ruhsat süreçlerinin farklı aşamaları ve seviyeleri tanımlanmış ve dünya çapında uygulanan e-Ruhsat uygulamaları incelenmiştir. Ardından e-Ruhsat uygulamalarında kullanılan otomatik kural (yönetmelik) uyumluluğu kontrolüne ilişkin çalışmalar araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci adımında, Türkiye'deki 30 büyükşehir belediyesine odaklanan bir araştırma gerçekleştirilerek inşaat ruhsatı süreçlerinin dijitalleşme düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında toplam 519 ilçe belediyesinin dijitalleştirilmiş hizmetleri ve inşaat ruhsatı verme süreçleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Yerel dijital gelişmelere paralel olarak, inşaat sektörünün dijitalleşmesine hizmet eden ulusal hizmetler ve bunların yerel kapsamdaki inşaat ruhsat prosedürleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü adımında, yerel yapı ruhsatı süreçlerini anlamak ve e-Ruhsat süreçlerinin benimsenme düzeyini belirlemek amacıyla Türkiye'deki elektronik ruhsat yazılımı geliştiricileri, ilçe belediyeleri ve şehir belediyeleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar analiz edilerek, Türkiye'de hem ulusal hem de yerel kapsamda yapı ruhsatı süreçlerine ilişkin zorluklar tespit edilmiştir. E-Ruhsat alanındaki küresel çalışmalara ve gerçekleştirilen araştırma ve mülakatlar yoluyla toplanan verilere dayanarak, Türkiye'de e-Ruhsat uygulamalarının ilerlemesi için bir yol haritası önerilmiştir. Bu çalışmanın akademik katkısı, Türkiye'deki dijital ruhsat süreçlerinin mevcut durumunun ortaya konması ve Türkiye'deki 519 büyükşehir ilçe belediyesinin dijital dönüşüm ve e-Ruhsat gelişim düzeyinin tespit edilmesiyle, atılan ulusal ve yerel ve e-Ruhsat adımlarının değerlendirilmesi ve bir e-Ruhsat yol haritasının önerilmesidir. E-Ruhsat yol haritası kullanılarak, Türkiye'de e-Ruhsat süreçlerinin ülke çapında uygulanabilmesi sağlanabilir ve e-Ruhsat uygulamaları için yerel çözümler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has become one of the leading subjects of progress in the construction industry with Building Information Modelling (BIM) at the forefront. In this context, one of the significant advancements in the digitalization of the construction sector is electronic permitting (e-Permitting). E-Permitting procedures include document submissions, project controls and the assessments that need to be carried out, from the permit application stage until the issuance of the construction permit. It includes processes such as electronic applications, electronic submission of project documents, submission of BIM projects and IFC files in addition to two-dimensional project submissions, automated compliance controls of architectural, structural, mechanical and other properties of the projects, as well as defining and checking the spatial relations of the buildings with their surroundings through three-dimensional, real-time city models. The primary objectives of e-Permitting are to minimize human error, reduce the reliance on physical documentation, accelerate the permit approval process and overall to increase the efficiency of the construction permitting procedures. In Türkiye, e-Permitting is not being implemented nationwide and there are limited studies on building permit processes at the national level, as well as studies on the development of e-Permitting systems. Although some municipalities have taken steps towards the digitalization of the construction permitting procedures, there is no national framework that facilitates and guides the transition to the nationwide adoption of e-Permitting systems. In order for institutions to adopt e-Permitting, certain adoptions should be implemented in the existing systems. Submission of BIM models as part of the construction permit processes are required for different types of projects in several countries, however it is not a widespread practice worldwide. Studies on the realisation of automatic code compliance controls and the integration of geoinformation usage are currently ongoing. The most extensively researched topic is the automated regulation compliance controls and it has the potential to achieve higher maturity. Several governments and municipalities worldwide have adopted different levels of e-Permitting procedures and numerous pilot projects take place which incorporate the submission of BIM models and perform the automated code controls for different aspects of the projects. Considering the global advancements and ongoing research, it is important to understand and assess Türkiye's position in digital permitting procedures. Therefore, the aim of this study is to identify the current digital transformation applications in the building permit processes of municipalities in Türkiye and to develop a roadmap for transition to e-Permit processes. To achieve this aim, a systematic review of the literature was carried out in the first step. Initially, studies focusing on worldwide e-Permit applications were reviewed, different levels of digital maturity in e-Permit procedures were defined, and e-Permit applications implemented globally were examined. Then, studies on the automatic regulation (code) control used in e-Permit practices were investigated. In the second step of the study, research which focuses on the 30 metropolitan municipalities in Türkiye was conducted to assess the digitalization levels of construction permitting processes. As part of the research, digitalized services and construction permit issuance procedures of a total of 519 district municipalities were investigated and analysed. The research investigated the municipalities that have implemented digital solutions, the extent of digitalization in construction permit issuance, as well as the degree to which municipalities are integrated with national digital systems related to the construction sector. In line with the local digital developments, national services that serve for the digitalization of the construction sector and their impact on the local construction permit procedures were investigated and their further potentials have been analysed. In the third step of the study, interviews were conducted with main stakeholders of the e-Permitting procedures, including e-Permit software and system developers, construction permitting experts from metropolitan district municipalities and experts from metropolitan city municipalities in Türkiye. These interviews provided an understanding of the building permit processes implemented locally and the level of adoption of e-Permitting procedures. By analysing the results obtained, the challenges of the building permit issuance processes in both national and local contexts in Türkiye have been identified. The research on metropolitan district municipalities showed disparities between the adoption of digitalization, and while some regional similarities were observed, no clear coordinated approach could be identified. It has been observed that although more than two-thirds of the district municipalities have adopted the digitalization of the systems for general municipal services, different levels of e-Permitting applications and infrastructures have been identified in fewer than one-fifth of the district municipalities. Based on the results obtained from the stakeholder interviews conducted, key challenges against the nationwide implementation of e-Permitting systems included regulatory gaps and legal barriers, lack of standardization across municipalities, lack of trained personnel and technical infrastructure, and lack of planning and organisational structuring. Despite the identified challenges and certain bureaucratic and technical barriers still affecting the implementation process, no explicit and direct resistance against the adoption of e-Permit systems has been reported. Based on the global studies in the field of e-Permitting, and data collected through the research of metropolitan district municipalities and stakeholder interviews, a roadmap for the development of e-Permitting applications in Türkiye has been proposed. The proposed roadmap consists of key phases including the establishment of national regulatory guidelines, development of technical infrastructure, capacity building, implementation of pilot e-Permitting projects and establishing evaluation and control systems towards the adoption of nationwide e-Permitting procedures. The academic contribution of this study is to determine the levels of digitalization and the development of e-Permitting procedures in 519 metropolitan district municipalities for the evaluation of the national and local e-Permitting efforts within the construction sector and the proposal of an e-Permit roadmap. By using the e-Permit roadmap, nationwide e-Permit implementation could be attained in Türkiye and localised solutions for e-Permit applications can be developed.