Hızlı tüketim ürünlerinde ambalaj ve karekod teknolojisinin satın almadaki etkisi
The impact of packaging and QR code technology on purchasing in Fast Moving Consumer Goods (FMCG)
- Tez No: 678577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE CİLACI TOMBUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tezde, hızlı tüketim ürünlerinde ambalaj ve karekod teknolojisinin satın almadaki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, 18 yaş ve üzerindeki tüketicilerden çevrim içi olarak toplanan 751 anket Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Anket formunda, tüketicilerin karekod ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma özelinde ambalaja yönelik tutumlarını, karekoda yönelik tutumlarını, karekod kullanma niyetlerini, satın alma niyetlerini, satın alma davranışlarını ölçen ifadeler ile katılımcıların demografik özellikleri ve alışveriş alışkanlıkları hakkında tanımlayıcı sorular ve ifadeler bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; satın alma davranışı üzerinde karekod kullanma niyetinin etkili, ambalaja yönelik tutumun ise kısmi olarak etkili olduğu görülmüştür. Karekod kullanma niyeti üzerinde de karekoda yönelik tutumun etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the impact of packaging and QR Code technology on purchasing in FMCG has been investigated. For this purpose, 751 questionnaires collected online from consumers aged 18 and over were analyzed by using Structural Equation Model. In the questionnaire form, there are expressions that measure consumers' attitudes towards packaging in terms of infectious disease and QR Code, their attitudes towards QR Code, their intention to use QR Code, their purchasing intentions and, purchasing behavior. Besides, the questionnaire form is including descriptive questions and statements about the demographic characteristics and shopping habits of the participants. According to the results of the research; the intention to use QR Code is effective, the attitude towards packaging is partially effective on purchasing behavior. It was observed that the attitude towards the QR Code was effective on the intention to use QR Code.