İslâm fıkhında ehliyet arızalarının ibadetlere etkisi
Effect of effeciency defects to worships in İslamic Law
- Tez No: 221794
- Danışmanlar: PROF. DR. CELÂL YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
slam Fıkhı'nda ehliyet arızalarının ibadetlere etkisi fıkıh usulü ve fur'û fıkıh kaynaklarında dagınık bir sekilde ele alınmıs, ve bu alanda ihtiyaca cevap verir mahiyette bir çalısma, eser ortaya konmamıstır. Bu çalısmamızın amacı da mevcut olan bu eksikligi gidermek, konu ile ilgili derli toplu bir çalısma ortaya koymaktır. Bu yapılırken de öncelikle, ehliyet arızaları semâvî ve müktesebe seklinde olmak üzere iki ana bölüm altında ele alınmıstır. Semâvî Arızaların ibadetlere etkisi baslıgı altında; akıl hastalıgı, bunama, bayılma, uyku, hastalık, küçüklük, unutma, ölüm, ay hali, lohusalık gibi haller islenmistir. Mükteseb Arızaların ibadetlere etkisi baslıgı altında ise sarhosluk, sefihlik, yolculuk, cehalet, hata ve gayr-i ciddî davranmak gibi haller incelenmistir. Semâvî ve mükteseb arızalar vücûb ehliyetini kaldırmamakta ancak, edâ ehliyeti açısından birtakım özel durumları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, ehliyet arızalarının hepsinin de ibadetleri aynı derecede etkilemedigi görülmektedir. Çalısmamızda da ehliyet arızalarının ibadetlere ne derecede etki ettigi ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
The theme of ?Effect of effeciency defects to worships in Islamic Law? is not dealt in sourches of Islamic Jurisprudence and Law in a collected/organized shape and there hasn?t been a work and a study which responds the need in this area. The aim of our study is to cover this blank and to present a sound work relating this topic. In our study we devided the effects of effeciency defect into two: unprevrentible and prevrentible defects. In the part of ?the effect of unpreventible effeciency defects to worships? we took up topics such as madness, senile, fainting, sleep, illness, childhood, forgetting, death, menstruation, childbirthing. In the part of ?the effect of preventible effeciency defects to worships? we took up topics such as drunkenness, extravagancy, journey, ignorance, mistake, laxity. These unprevrentible and prevrentible defects don?t cease effeciency of deserve, but they introduce some special matters in the effeciency of obligation. Furthermore, all of these defects are not equal in their effects. Our study is on the degree of effectiveness of effeciency defects to worships.