18 yy'da yazıldığı tahmin edilen bir yazmadaki güfteler
The lyrics in a handwriting which is thought to be written in the 18th century
  1. Tez No: 221795
  2. Yazar: EMİNE HİLAL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Güfte Mecmuaları, bestelenmis siirleri ihtiva eden, bestekâr, makam ve usûller hakkında da bilgiler içeren bir nevî siir antolojileridir. Yazıldıkları dönemin mûsikî anlayısına ısık tutmaları ve güftelerin günümüze dogru bir sekilde ulasmaları bakımından oldukça önemlidirler. Güfte Mecmuaları içinde mûsikî tarihine katkı saglayacak küçük notlar da mevcuttur. Çalıstıgımız Güfte Mecmuası, Millet Kütüphanesi, Ali Emîri Manzum, numara 705' de kayıtlıdır. Üzerinde yazar adı ve yazıldıgı tarih bulunmamaktadır. Toplam 145 varaktır, ancak bazı varaklar kopmus olugundan mecmuada yer almamaktadır. Mecmuada 286 tane beste bulunmaktadır. Bunların çogunu semâiler ve sarkılar teskil etmektedir. Farsça ve Arapça güfteli, nakıs ve kâr formunda besteler de mevcuttur. Mecmuada 35 makam adı, 53 bestekâr adı geçmektedir. Ancak bestekârı belli olmayan bestelerin sayısı da oldukça fazladır. Giris bölümünde, güfte mecmualarının mûsiki tarihi açısından önemi ve 18. yy'da Osmanlı'da mûsiki konusu anlatılmıstır. Güfte mecmuasının incelenmesi bölümünde, mecmuanın tanıtımı yapılmıstır. Güfte mecmuasının metni bölümünde ise mecmuanın repertuarı verilmistir. Tezden daha kolay istifade edilebilmesi için alfabetik fihristler yapılmıstır. Mecmuanın orijinal nüshası ekler bölümün eklenmistir.
Özet (Çeviri)
Lyrics Collections, are a kind of peom books which include the composed poems, informations about the composers, tunes and times. They are very important in terms of fleshing on the music understanding of the century they were written and arrival of the lyrics truely to these days. Also there are some small notes in the Lyrics Collections, that add information to the music history. The Lyrics Collection we have studied , is registered on the Millet Libraray, Ali Emiri Manzum, number 705. There is no registration of writer and date on it. It?s 145 sheets, but some of the sheets aren?t existing as they are lost. There are 286 lyrics in the Collection. Most of the lyrics are in the song and semai form. There are also Persian and Arabic lyrics in the nakıs and kâr form. There are 35 tunes and 286 lyrics in the Collection. The number of the lyrics whose composer is not known is too much. In the introduction section we talked about the music in the 18th century in Ottoman Empire and the importance of the Lyrics Collections in terms of music history. In the examination of the Lyrics Collection section we introduced the Collection. In the text of the Collection section we gave the lyrics. In order to take more advantage of the thesis we made alphabetic indexes. We added the original text to the annex section