Esnek üretim biçimleri ve esnek çalışma yöntemleri ve endüstri ilişkilerine etkisi
The impact of flexible poduction techniques and flexible working methods on industrial relations
- Tez No: 221801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanayi devrimiyle beraber artan üretim, işletmeleri yeni pazar arayışları içerisine sokmuştur.Yaşanan gelişmeler endüstri ilişkilerinin yeniden yapılanmasına yol açmıştır. Yeni pazar arayışlarıyla firmalar en az maliyetle en yüksek verimi elde etmek için yeni teknojileri kullanmaya başlamışlardır.Tek amaçları, çok üretip, çok satmak ve maksimum kâr elde etmek olan işletmeler arasında kıyasıya bir rekabet yarışı başlamıştır. Yaşanan ekonomik kriz sonucu katı üretim ve yönetim yapısına sahip Fordist üretim sürecinin çöküşü ve krizden çıkış yolları olarak yeni üretim ve yönetim tekniklerini kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışma ile; yeni üretim ve yönetim tekniklerinin işletmenin başarılı ve uzun yıllar devamını sağlamak yönünden kurumsal bir çerçevesini çizme, üretkenlik, verimlilik ve etkinlik seviyelerini artırmada esnek çalışma uygulamalarının rolüyle ilgili gerekli incelemelerin sunulması hedeflenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda çalışma içerisinde Endüstri ilişkilerinin temel kavramları ,gelişimi, Fordist endüstri ilişkileri ve Fordist üretimin çöküşü, yeniden yapılanma sürecinde küreselleşme, özelleştirme kavramlarının önemi, endüstri ilişkilerinde yeniden yapılanma, esnek üretim yöntemleri ve son olarak da işletmelerde yeni üretim faaliyetlerini değerlendirme ile ilgili örnek çalışmalar sunularak konu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing production with the Industrial Reform has provoked the firms to get in search of new markets.The developments has led the ındustrial relations to a restructure process.An intense competition has initiated among companies which have a major concern of achieving higher profit.With the collapse of Fordist production process, new management and production techniques have been widely used all over the world. The aim of this study is to discuss the consequences of new management and production techniques within an institutional frame by demonstrating the importance of flexible working methods.In this context, this study mainly examines the principal concepts of ındustrial relations, emerge and collapse of Fordist industrial relations, the importance of privatization and globalization concepts and lastly, the development of Post-Fordism.