Lider yetiştirmede yetkinliklerin önemi ve Kara Harp Okulu örneği
The importance of competency in leader training and the Turkish Military Academy example
  1. Tez No: 221804
  2. Yazar: CEM GÜÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüz dünyasında birçok olgu çok hızlı bir biçimde degismekte vekavramlar, stratejiler, is iliskileri gibi birçok deger her geçen gün yeni ve farklıanlamlar bulmaktadır. Artık modern yönetim uygulamaların yetersiz kaldıgı dünyadayeni yönetim uygulamalarına geçis süreci yasanmakta, bu süreç pek tabii ki bir sürüsancıları ve sıkıntıları beraberinde getirmektedir.Bilindigi gibi organizasyonların var olmasını saglayan 2 temel unsur vardır;?sistem ve insan?. Organizasyonlar dogru sistemle dogru insanları bir araya getirdigisürece varolacaklardır. Ancak bu, günümüz bilgi toplumunda oldukça zor birdurumdur. Organizasyon çalısanlarından müsteriye kadar var olan süreçteki tüminsanları mutlu edebilecek bir sistem kurmaksa yine organizasyonlara düsmektedir.Bununla birlikte bu sistemin kurulması, öncelikli olarak çalısanların seçimindeorganizasyonun vizyon, misyonuna ve degerlerine uygun olarak belirlenen yetkinlikleresahip olanların tercih edilmesi müteakiben bu seçilen personelin yetkinliklerine uygunislerde görevlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu anlamda sirketlerin, eleman2seçme sürecinden performans degerlendirme sürecine kadar süren bir süreçte,çalısanların yetkinliklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu ise yetkinlikbazlı insan kaynakları yönetiminin uygulanması ile mümkün olabilmektedir.Unutulmamalıdır ki bir sirketin basarısını ve yetkinlik düzeyini kendi çalısanlarınınyetkinlikleri ve performans dereceleri belirleyecektir.Bu çalısmada öncelikli olarak yetkinlik ve yetkinlik modelleri ele alınmıs,yetkinlik odaklı insan kaynakları yönetimine deginilmistir. Sonrasında ise liderlikkonusu irdelenerek, yetkinliklerin liderlik üzerindeki etkisi açıklanmıstır.Tezin amacı, yetkinliklerin liderlik üzerindeki etkilerini arastırmaktır. Tezinbirinci bölümünde, öncelikle yetkinligin tanımı, dogusu ve tarihsel gelisimi, nitelik veözellikleri açıklanmıstır. Yönetimde yetkinligin önemine deginilerek bu süreçincelenmis, sonrasında ise yetkinligin türlerine, tarz, yaklasım ve modellerine yerverilmistir. Yetkinlik kavramı ve sürecine etki eden unsurların açıklanmasıyla birlikte,yetkinlik kavramının genel bir çerçevesi çizilmistir.Tezin ikinci bölümünde liderlik ve tanımı, liderligin yönetimdeki rolü,özellikleri ve yaklasımları açıklanmıstır. Liderligin yetkinlikle olan baglantısınadeginilmistir. Son bölüm olan uygulama bölümünde, uygulamanın amacı, hipotezleri vesınırlılıkları belirtilmis, daha sonra uygulamanın modeli açıklanmıs ve verilerintoplanması ve islenmesi yöntemlerine yer verilmistir.Yapılan uygulama sonucunda; organizasyonun vizyon, misyon ve degerleridogrultusunda belirlenen yetkinlikler çerçevesinde, performans degerlendirmesiyapılarak, kisisel bazda ve kurumsal bazda ölçümler elde edilmistir. Bu ölçümlerin vedegerlendirmelerin ısıgı altında yetkinliklerin liderlik üzerindeki etkileri irdelenmistir.Farklı yas, uyruk, askeri sınıf, askeri-sivil lise kaynaklı personel degerlendirilmis vegelecegin rekabet ortamında insanın ve yetkinliklerin önemi vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In contemporary world everything changes quite rapidly and concepts onstrategies or relationships find new meanings. The modern applications of managementare not enough and thus a process of new strategies are tried to be applied. Of coursethat period will be painful.As known there are two main elements of the organizations: human and thesystem. Organizations continue to live if the can bring the correct person and the correcttask together. However, this can be very difficult for today?s organizations. It is on theorganizations to build a system to please the workers, managers and the customers.While the organizations have to prepare an optimal climate, this can only bepossible by having the right person for the right job that fits to the organizations visionas well as the mission. For this, the organizations should use an evaluation criterion thatis based on skill evaluation starting from the selections of the workers, ending inevaluating their performance. This can be possible by application of human relations to2management and evaluation. It must be kept in mind that, the performance and theskills of the organizations depends on the skill and the performance of its workers.The main purpose of this thesis is to identify the contribution of performanceevaluation to leadership qualities. In this study, firstly the meaning and the historicalbackground as well as the characteristics of competence are dealt. Then the importance,styles, approaches and models of efficiency rating were explained. After describing theeffective evaluation process, the elements that may affect the process were explained aswell as framing what has been understood from the word competency.The second chapter talks about what is leadership, the role of leadership inmanagement and approaches to leadership, the connection of leadership to performanceevaluation. The final chapter valuates the datum. Some measurements were doneaccording to the vision, the mission and the values of the organization. The results wereobtained on depending on the basis of individuals and the organization. In the light ofthese results, the effect of competency on leadership is discussed. The importance ofcompetency is discussed according to age, nationality, military branch and differences inhigh-school.As a result it is understood that the performance based evaluation is a usefultool is when measuring skills, capacities and capabilities of workers/employers of theorganization as well as the organization.