Matematik öğretmenlerinin ders imecesi kapsamında geliştirdikleri STEM etkinliklerine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of the mathematics teachers' views on the STEM activities developed within the scope of lesson study
- Tez No: 569346
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenlerinin ders imecesi kapsamında geliştirdikleri STEM içerikli etkinlikleri içeren ders planlarının uygulanmasını ve STEM etkinliklerine yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu çalışmada nitel araştırmalarda kullanılan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir'in Seyitgazi ilçesine bağlı dört devlet ortaokulunda görev yapan toplam altı matematik öğretmeni oluşturmuştur. Öğretmenlerin araştırmaya katılması BAP projesi kapsamında gönüllülük esası üzerine olmuştur.“Sınıf, Matematik ve Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimlerinin Disiplinler arası Yaklaşımla Desteklenmesi: STEM Uygulamaları”adlı BAP projesi katılımcılarının seçiminde yaş, cinsiyet, hizmet yılı, görev alınan okulun sosyoekonomik yapısı dikkate alınarak çeşitlilik sağlanması hedeflenmiştir. Öğretmenlere öncelikle STEM eğitimi hakkında bilgi verilmiştir. İki gruba ayrılan öğretmenlerle toplantılar yapılarak, ders imecesi kapsamında STEM etkinliği içeren ders planı hazırlamaları istenmiştir. Bu amaçla her grup ikişer tane olmak üzere toplam dört ders planı hazırlamıştır. Hazırlanan ders planları bir öğretmen lider, diğerleri gözlemci olmak üzere kendi sınıflarında uygulanmıştır. Yapılan toplantılar ve STEM etkinliği içeren ders planlarının uygulamaları video ve ses kaydına alınmıştır. Uygulama süreci sonunda öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Araştırmada ders imecesi kapsamında STEM etkinliklerinin hazırlanma sürecine yönelik görüşler belirlenmiştir. Bu amaçla hazırlanan etkinliklerin basit, anlaşılır, öğrencinin kazanımı daha iyi kavramasını sağlayacak şekilde olması gerektiği görüşleri elde edilmiştir. STEM etkinliklerinin dersi eğlenceli hale getirmesi, kalıcı öğrenmeyi sağlaması, aktif katılımı sağlaması gibi uygulama sürecini olumlu yönde etkilediği görüşleri elde edilmiştir. Bunun yanı sıra önceki konulardaki eksikliğin, zamanın yetersiz olmasının, öğrenciler arasındaki işbirliği sıkıntısının etkinliği uygulama sürecini olumsuz etkilediğine dair öğretmen görüşleri de mevcuttur. STEM etkinliklerinin uygulanabilirliğine yönelik görüşler incelendiğinde ise matematik eğitimine katkısı ve öğrencilerin gelişimi açısından faydalı olacağı görüşleri elde edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerinden STEM eğitiminin matematik eğitimine katkısı açısından faydalı olacağı fakat ders kazanımlarını yetiştirme ve maddi külfet oluşturma açısından uygulanabilirliğini kısıtlayabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda STEM eğitimine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine the application of course plans including STEM-based activities, prepared by mathematics teachers within the scope of lesson study and their views on STEM education. Method: In this study, the case study method used in qualitative research was used. The study group was formed by six mathematics teachers working in four state secondary schools in Seyitgazi, Eskisehir. Teachers ' participation in the research is based on volunteerism within the scope of the BAP Project. In the selection of the participants of the BAP Project“Supporting the professional development of Class, Mathematics and Science teachers with an interdisciplinary approach: STEM applications”, it was aimed to provide diversity by considering participants' age, gender, service year and socioeconomic structure of the school in which they are employed. First, teachers were informed about STEM education. Meetings were held with the teachers divided into two groups and they were asked to prepare a course plans including the STEM activity within the scope of lesson study. For this purpose, each group, including two, has pre-pared a total of four course plans. Prepared course plans are applied in their own classes, including a teacher leader, others observer. The activities of the meetings and course plans including the STEM activity are recorded in video and audio. At the end of the application process, semi-structured interviews were held with teachers. The data obtained in the study were analyzed using content analysis. Results: In this study, the opinions regarding the preparation process of STEM activities were determined within the scope of lesson study. For this purpose, it has been concluded that the activities should be simple, understandable and the student should have a better understanding of the achievements. It has been concluded that STEM ac-tivities have a positive effect on the application process such as making the lesson enjoyable, providing permanent learning, and providing active participation. In addition, there are teachers ' opinions that lack of previous subjects, lack of time, lack of cooperation between students negatively affects the process of activity application. When the opin-ions about the applicability of STEM activities were examined, it was obtained that it would be beneficial in terms of its contribution to mathematics education and development of students. Conclusion and Suggestions: The results of the views of the teachers who participated in the study showed that STEM education would be useful in terms of contri-bution to mathematics education but could restrict applicability in terms of course acqui-sition timing and financial burdening. In line with the results obtained from the research, suggestions were made for STEM education.