L şeklindeki betonarme döşemeler
- Tez No: 22183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KUYUCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Günümüzde L tipi döşemeler, çeşitli mimari zorunlu luklardan dolayı yapılarda (salon, hol gibi mekanlarda ) meydana çıkmaktadır. Bu tip döşemelerin hesabında piyasa da çeşitli varsayımlar yapılarak çözüme gidilmektedir. Ba zı durumlarda bu zorunluluğu ortadan kaldırmak için L ti pi döşeme bir kirişle iki ayrı döşemeye ayrılmaktadır. Ancak bu her zaman uygulanabilecek uygun bir çözüm yönte mi değildir. Çünkü, bilhassa salon gibi önemli mekanlarda böyle bir kiriş estetiği oldukça bozmaktadır. Uygulanan diğer bir çözüm yolu ise, L tipi döşemeyi gizli kirişlerle üç ayrı döşemeye ayırarak buna göre giz li kiriş ve döşeme donatısı atılmasıdır. Ancak L tipi d öşeme incelendiğinde, moment ve deplasmanların ve döşemedeki kritik noktaların sınır şartları, kenar uzunlukları de ğiştikçe sürekli değişiklik gösterdiği görülmektedir. Bu değişikliği incelemeden döşemeyi gizli kirişlerle ayırmak çok kaba bir yaklaşımdır. Eğer döşeme gizli kirişlerle ayrılacaksa bu bölgelerdeki moment ve deplasmanların ne mertebede bulunduğunun bilinmesi de oldukça önemlidir. Bu yüzden bu çalışmanın esas gayelerinden biri de L tipi döşemelerde moment - deplasman fonksiyonlarının döşeme domeninde f ormülasyonudur. L tipi döşemelerin 10 noktada momentleri ve açıklıkta 5 noktada deplasmanların hesabı için tablolar verilmiştir.Bu çalışmada incelenen döşeme tipi şekil 1. de gösterilmiştir. Burada L=L' için a,b ve a',b' oranları değiştirilmiş ve 10 noktada moment değişimi gözlenmiştir. Şekil 1 L Tipi Döşeme Noktaların seçiminde, kritik bölgeleri tarayacak ve bu noktalar yardımıyla moment değişimini gözleyebilecek bölgelerin seçilmesine dikkat edilmiştir. L ve L' uzunluklarının farklı olduğu durumlarda L / L' belli oranlarda değiştirilerek moment ve deplasmanlar L = L' için oluşturulan tablolara dayanarak formüle edil miş ve bu değerler, ayrıca yapılan bilgisayar sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. En kritik bölgeler dikkate alınarak (emniyetli tarafta kalınacak şekilde ) belirlenen a ve 0 tashih terimleri verilmiştir. Bu çalışmada verilen moment - deplasman katsayıları ve tashih terimleri ile uygulama daki bir çok rutin problemlerin çözümü çok kolaylaşmıştır VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many L shaped slabs have been used in structures due to arthitectural obligations. To obtain the exact solu tion of this type of slabs is too boring for everyday design purposes. Therefore in some cases, to overcome this diffuculty, L shaped is divided into two apart rectangular slabs with a beam. But this approach is not always a proper one from the point of view of esthetic cons iderat ions. Another solution is to divide the L shaped slab into three slab sectors with imaginary hidden beams. In the case of this unrealistic approach, it is assumed that these three slab sectors supported on the above mentioned hidden beams. Statical analysis, reinforcement calculation and sectional verifications of these hidden beams are then be carried out. Natuarlly in this approach, slab behaviour of L shaped slabs is almost omitted and therefore the approximation is too rough. For exact solutions of L shaped slabs, discrete analysis ( such a finite element etc. ) methods and usage of high speed computers are essential. Today, this kind of problems can be easily solved, but obtainig tabulated coefficient for all cases, is extremly diffucult, because of huge data handling VII{ various boundry conditions, many loading cases, and too many critical section which nmsn't be ignored ). Nevertheless, this diffuculty is partly overcome in this dissertation for some L shaped slabs. The locations of critical - section points are not the same for all values of L/L' ratios; therefore coefficients given in this work h L* 4 5 * 1 10 8 9 7 Figure 1 I» Shaped Slab Slab types studied in this thesis, are shown in Figure 1. a, b, a' and b' length are taken as variable while L'= L equation remains valid. Coefficients for moments and displacements are given for 10 different critical section point location for L'= L case. Modifica tion factors a, 0 are also given for some L'^L cases for moments and displacements respectivelly. VIII