Y-Ba-Cu-O sisteminde süperiletkenlik
- Tez No: 22184
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, yüksek kritik sıcaklığa ( 92 K) sahip olan süperiletkenlerden YBajCujOj.j bileşiğinin, yoğunluk, kristal- yapısı, kritik akım ve özdirenç özellikleri incelendi. Katıhal tepkime yöntemiyle hazırlanan ve etkin fazı ortorombik yapıda olan YıE^CujOy.j; bileşiğinin 92 K'de süperiletken olduğu gözlendi. Numuneler, 500, 600, 700, 800, 900 ve 950 °C sıcaklıklarında ve değişik sürelerde (24, 50 ve 90 saat) oksijen atmosferinde tavlandılar. Tavlama sıcaklığı ve tavlama süresi arttıkça, YBa2Cu3O7_j numunelerinin yoğunluklarının, kritik akım ve kritik sıcaklık değerlerinin arttığı gözlendi. Tavlama sıcaklığı yükseldikçe, numunelerin süperiletken halden normal hale dönüşümlerinin daha keskin bir şekilde (A T < 5 K) gerçekleştiği bulundu. Tavlama sıcaklığı ve süresi arttıkça, taneler arası mekanik- sel bağların kuvvetlendiği ve bunun da süperiletkenlik özelliklerini iyileştirdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, density, crystal structure, critical current and resistivity properties of superconducting compound YBa2Cu307_, which has high critical temperature (92 K) were examined. YBa2Cu307_x compound which has been prepared by solid state reaction method, is observed to be superconductor at. 92 K. The samples had predominantly orthorombic structure. The samples were annealed at 500, 600, 700, 800, 900 and 950 "C temperatures and at various period (24, 50 and 90 hours) in oxygen atmosphere. It is observed that as the annealing temperature and the annealing period of the samples were increased, the values of critical current (Ic) and critical temperature (Tc) increased. It is also found that the samples annealed at higher temperatures had more sharp transition (AT < 5 K). It is concluded that as the annealing temperature and the annealing period were increased, the mechanical connectivity of grains and the superconducting properties of samples were improved. V