Çok katlı betonarme yapı tasarımı ve sünme etkileri
Design of multi-storey reinforced concrete building and creep effects
- Tez No: 142550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÇOK KATLI BETONARME YAPI TASARIMI VE SÜNME ETKİLERİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 24 katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sisteminin yatay ve düşey yükler altında çözümlemesi yapılarak taşıyıcı sistem elemanları boyutlandınlmıştır. Çok katlı binalarda yapı ağırlığından dolayı özellikle alt katlardaki düşey taşıyıcı elemanlarda ani şekil değiştirmelerin yanında zamana bağlı önemli şekil değiştirmeler (sünme ve büzülme şekil değiştirmeleri gibi) meydana gelmektedir. Bunlar tamamen geriye dönmeyen, kalıcı şekil değiştirmeler olup tasarım aşamasında gözönüne alınması gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında incelenmekte olan çok katlı yapı, 1. derece deprem bölgesinde bulunan, 5 bodrum kat, zemin kat ve 18 normal kat ile toplam 24 katlı bir iş merkezi (ofis) binasıdır. Planda dikdörtgen şeklinde bir alana oturan yapıda boyutlar kısa ve uzun açıklık doğrultusunda sırasıyla 28. İm ve 45.9 m dir. Kat yükseklikleri bodrum katlarda 3.0 m, zemin kat ile l.ve 2. normal katta 4.0 m, diğer normal katlarda ise 3.6 m' dir. Yapıda, düşey ve yatay yükler için perde, kolon, kiriş ve plak döşemelerin oluşturduğu çerçeve ve perde-çerçeve taşıyıcı sistem sözkonusudur. Beton ve donatı için sırasıyla C30 ve S420 malzemelerinin kullanılması öngörülmüştür. Taşıyıcı sistem elemanlarının ön boyutlandınlmasında yürürlükte bulunan TS 498 ve TS 500 (2000) standartları ile yürürlükte bulunan Deprem Yönetmeliği (1998) kullanılmıştır. Yapının yatay ve düşey yükler allında çözümünde, taşıyıcı sistem 3 boyutlu olarak modellenmiş ve ETABS (Nonlinear Version 8.06) paket programı kullanılmıştır. Yatay yük (deprem) çözümlemesi elastik tasarım ivme spektrumu (spektral analiz) kullanılarak yapılmıştır. Söz konusu binanın yatay ve düşey yükler altında statik ve dinamik çözümlemesi sonrasında betonarme kesit hesaplan yapılarak taşıyıcı sistem elemanları donatılandınlmıştır. Yapının üst yapı yüklerinin zemine aktarılması için kirişsiz radye temel sistemi, çift doğrultuda çalışan plak çözümü ile boyutlandınlmış ve donatılandınlmıştır. Yapılan düşey yük ve yatay yük çözümleri sonucunda, incelenen yapının düşey taşıyıcı elemanlarında oluşan iç kuvvetlerin belirlenmesi sonrasında, betonda zamana karşı şekil değiştirmelerden sünme etkisi gözönüne alınmıştır. Sünmeye etki eden faktörler, yapının düşey taşıyıcı elemanlarında sünme nedeni ile meydana gelen kısalmaların tasarıma etkisi irdelenmiştir. Bu doğrultuda, literatürdeki sünmeye ilişkin kayıtlar özet olarak verilmiş ve sünme etkisinin göz önüne alınması doğrultusunda, pratik uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur. XV
Özet (Çeviri)
DESIGN OF MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE BUILDING AND CREEP EFFECTS SUMMARY In this study being as a master thesis, the elements of structural system of 24-storey reinforced concrete structure is designed after analyzing the system under lateral and vertical loads. In the multi-storey reinforced structures, since the axial load level of the bottom columns of the structure is high so there exists essential time dependent deformations like creep and shrinkage together with sudden deformations in the vertical structures elements of bottom stories. These are usually residual deformations and must be considered in design. In this study; the building under consideration is located 2nd degree seismic zone which consists of 5 basement stories, ground floor and 18 offices stories. It is designed to be a business center and office. The structure has a rectangular plan and the dimensions are 28.1m and 45.9 m in short and long directions, respectively. The height of the ground floor is 3.0 m, the basement and 1st and 2nd official stories are 4.0 m and the other official stories are 3.6 m. The structural system consist of the frames and shear wall-frame structural system formed by columns, beams, shear walls and slabs for lateral and vertical loads. Material classes for concrete and reinforcement used in design are C 30 and S 420, respectively. Under the effects of self weight and live loads given in TS (Turkish Standards) 498, preliminary dimensions are designed to the structural elements according to the criteria mentioned in TS 500 and Turkish Earthquake Resistant Code. While the structure is analyzing for the lateral and vertical loads, the structural system is modeled as three dimensional and ETABS (Nonlinear Version 8.06) structural analysis package is used. The system under the lateral loads is analyzed by using Spectral Analysis Method. The foundation system is chosen as a mat foundation and it is analyzed as a flat plate subjected to loads from the super-structure. After the usual design procedure of the structural system, the creep effect is observed as a time dependent deformation in the concrete. The effects on creep and the effects of the shortenings caused in the vertical structural elements because of the creep for the design process are examined. By regarding all the codes mentioned above and the references related to the time dependent deformations are offered for practical applications and design targets. XVI