Finansal işlem vergileri ve Türkiye'de banka ve sigorta muameleleri vergisi uygulaması
Financial transaction taxes and bank and insurance transaction taxes in Turkey
  1. Tez No: 221833
  2. Yazar: FATİH SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BATIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Finansal işlemler, finansal kurumların sağladığı para kazanma amaçlı vermiş oldukları tüm hizmetlerdir. Bankacılık hizmetleri ( kredi verme, hesap açma, çek verme, krediye aracılık etme, para transfer etme vb), sigorta hizmetleri (hayat, yangın vb.), sermaye piyasası işlemleri (hisse senedi ve menkul kıymet alım satımı ), döviz alım satım işlemleri bir kısım finansal işlemlerdir.Finansal işlemler üzerinden alınan vergiler, banka ve sigorta muamele vergisi (BSMV), kaynak kullanımı destekleme fonu(KKDF), damga vergisi ve vergi benzeri yükümlülüklerdir.BSMV, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanuna göre banka ve sigorta şirketlerinin 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanununa göre yaptıkları işlemler hariç olmak üzere, her ne şekilde olursa olsun yapmış oldukları bütün muameleler dolayısıyla kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun aldıkları paralar üzerinden alınmaktadır. KKDF, kalkınma planı ve yıllık programlarda öngörülen hedeflere uygun olarak yatırımların yönlendirilebilmesi ve ihtisas kredilerinde kredi maliyetlerini düşürülmesi amacıyla T.C. Merkez Bankası nezdinde kurulan bir fondur. KKDF, adı fon olmakla birlikte yapan itibariyle bakıldığında esas olarak bir işlem vergisidir.Damga vergisi, kişilerin kendi aralarında ya da devletle yaptıkları hukuki işlemlerde düzenledikleri belgeler ya da kâğıtlar üzerinden ödedikleri mali yükümlülüklerdir.Avrupa Birliği ülkelerinde finansal işlemler KDV altında vergilendirilmektedir. Ancak Birlik ülkelerinin büyük bölümünde finansal işlemler KDV den muaf tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial transactions refer to all services provided by financial institutions. The financial institutions encompass a broad range of organizations. These organizations are banks, credit card companies, insurance companies, consumer finance companies, and stock brokerages, among others. Among the financial transactions are banking services (the primary operations include holding accounts, providing loans, issuing checks, providing fund transfers), insurance services (insurance brokerage, insurance underwriting), investment services (asset management, hedge fund management), etc.The taxes charged on financial transactions include bank insurance and transaction tax (BSMV), resource utilization support fund (KKDF), stamp duty and many others. According to stipulations of article 6802 in Consumption Tax Act, bank and insurance companies are subject to BSMV tax for the grant to it of the privilege of transacting, or for the actual transacting of business. Some exemptions to this are given under Financial Lease Act, chapter 3226. The purpose of KKDF is to ensure, by way of supporting the utilization of resources in exports and investments according to the targets shown in the Development Plan and the Annual Programs, the orientation of bank resources towards the said fields and the reduction of the cost of specialty credits. Stamp duty is a form of tax that is levied to a wide range of documents, including contracts, agreements, notes payable, capital contributions, letters of credit, letters of guarantee, financial statements and payrolls. In the member states of the European Union, the taxes charged on financial transactions is levied under value added tax (VAT) or goods and services tax (GST). However, in many of the member states, the financial transactions are VAT exempt.