Multiple roles, work-family conflict and related outcomes
Üstlenilen roller, iş-aile çatışması ve ilişkili sonuçlar
  1. Tez No: 221836
  2. Yazar: RANA TUBİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALEV TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu arastırmanın amacı, üstlenilen rol sayısının ve bu rollerde geçirilen zamanın, is-aile çatısması üzerinden is, hayat, evlilik tatminini ve isten ayrılma niyetinin nasıl etkilendigini incelemektir. Bununla beraber alınan yardımın roller ve is-aile çatısması arasındaki iliskiyi etkileyip etkilemedigi de incelenmistir. Sayıca fazla rol üstlenerek ve bu rollerde uzun zaman geçirerek is-aile çatısmasına zemin hazırlanacagı teorisine dayanarak rol sayısının fazlalastıgı ve rollerde geçirilen zamanın uzadıgı durumlarda, is-aile çatısmasının çogalacagı ileri sürülmüstür. Ayrıca alınan sosyal yardımın da bu iliskiyi etkileyecegi savunulmustur. #s-aile çatısmasının üstlenen roller (sayı ve zaman) ve bagımlı degiskenler is, hayat, evlilik tatmini ve isten ayrılma niyeti arasında ara degisken olarak etkili olup olmadıgı arastırılmıstır. Ek olarak is-aile çatısmasının, bagımlı degiskenleri açıklaması açısından, kadın ve erkekler için farklı olup olmadıgına bakılmıstır. Ayrıca kadınlar ve erkekler arasında bagımlı degiskenler açısından manidar bir tutum farkı olup olmadıgı arastırılmıstır. Analizlere göre ?rol sayısı? ve ?aileden ise? olan çatısma arasında manidar bir iliski bulunmustur. Diger degiskenler arasında manidar bir sonuç bulunamamıstır. Sosyal yardımın, rollerde geçirilen zaman ile birlestiginde, ?aileden ise" olan çatısmayı manidar bir sekilde etkiledigi görülmüstür. #s-aile çatısmasının ara degisken olarak rolü ispatlanamamıstır. Kadın ve erkekler arasında, is-aile çatısmasının bagımlı degiskenleri açıklaması açısından, manidar farklar bulunmustur. Kadınlar için ?isten aileye? olan çatısma, hayat ve is tatminini düsürürken isten ayrılma niyetini artıryor. ?Aileden ise? olan çatısmanın ise evlilik tatminini düsürdügü bulunmustur. Bulgular erkeklerde ise ?aileden ise? olan çatısmanın isten ayrılma niyetini arttırdıgı göstermistir. Son olarak kadınların isten ayrılma niyetlerinin erkeklere göre daha yüksek oldugu bulunmustur. Erkeklerin ise evlilik ve is tatminleri, kadınlara göre daha yüksek bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether there is a relationship between having multiple roles and spending time in them and the dependent variables of job, life and marital satisfaction and turnover intention, given that workfamily conflict (WFC) and family-work conflict (FWC) are intervening variables. Social support was examined as a moderator between roles (number and time) and WFC and FWC. Based on the role strain theory it was hypothesized that WFC and FWC would increase when the number of roles and the time spent in them increases. WFC and FWC were analyzed as intervening variables between roles (number and time) and the dependent variables. Furthermore, it was investigated whether there are any gender differences in how WFC and FWC explain life, job, marital satisfaction and turnover intention. Gender differences concerning the dependent variables were also examined. A questionnaire was administered and collected from 258 participants. According to the results only number of roles was found to have a significant effect on FWC. The moderating role of support could only be partially supported while WFC and FWC could not be found to be intervening variables. Significant gender differences were found in how WFC and FWC explain the dependent variables. For women WFC had a negative effect on life and job satisfaction along with increased turnover intentions while FWC had a negative effect on marital satisfaction. Men displayed higher turnover intentions when the levels of FWC increased. Likewise were gender differences to be found in the dependent variables.