Effect of silver doping and gamma irradiation on Y-Ba-Cu-O superconductor
Y-Ba-Cu-O süperiletkenlerine gümüş katkılama ve gama ışınlama etkisi
  1. Tez No: 23505
  2. Yazar: BORHAN ALDEEN AL-BİSS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz Y-Ba-Cu-0 SÜPERİLETKENİNE GÜMÜŞ KATKILAMA VE GAMA IŞINLAMA ETKİSİ AL-BISS, Borhan Aldeen Yüksek Lisans Tezi, Fizik Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Hüsnü ÖZKAN Ağustos, 1992 60 sayfa Y-Ba-Cu-0 süperiletkenine gümüş katkilama ve gama ışınlama etkileri elektriksel direnç ve x-ışınları difrak siyonu yöntemleriyle incelenmiştir. (YBa Cu 0“ s ) ”Ag 2 3 7-0 î-x x sisteminde x'in O'dan 0.04'e yükselmesiyle elektriksel direncin sistemli olarak azaldığı ve geçiş sıcaklığının ise (T ) %3'e ulaşan oranda arttığı gözlenmiştir. X değeri G 0.30 olan numunenin x~ışını difraksiyon desenleri süperiletken yansımalarıyla birlikte gümüş yansımaları da göstermiştir. Saf süperiletken ile (x=0) x=0.04 oranında gümüş içeren süperiletkenin dirençleri 77 Mrad'a ulaşan gama işınlamasıyla sırasıyla %20 ve %40 oranında artmıştır. Saf süperiletkenin kırınım desenlerindeki yansıma şitdetlerinin de gama. ışınlamasıyle (77 Mrad) %20 oranında azaldığı gözlenmiştir. Bu gözlemler incelenen süper iletkenlerin gama ışınlaması altında oldukça etkilen diklerini göstermektedir. Anahtar Kelimeleri: Y-Ba-Cu-O-Ag Süper iletkeni, gama ışınlaması Bilim Kodu: 404-10 5 0 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF SILVER DOPING AND GAMMA IRRADIATION ON Y-Ba-Cu-0 SUPERCONDUCTOR AL-BISS,Borhan Aldeen M.S. in Physics Supervisor: Prof.Dr. Hüsnü ÖZKAN August, 1992,60 pages. Effect of silver doping and gamma irradiation on the Y-Ba-Cu-0 superconductor have been studied by electrical resistivity and x-ray diffraction techniqes. A systematical decrease in the resistance and increase' in T_(up to 3%) have been observed in { YBa2!Cu307_6 )t Agv for x values from 0 to 0.04. The resistance of samples with x=0 and x=0.04 increases by a factor of 1.2 and 1.4 respectively, with gamma irradiation up to 77 Mrad. X-ray diffraction patterns show a presence of silver reflections in the sample with x=0.30. A decrease in the peak intensities to about 20% was also observed for pure sample due to gamma irradiation up to 77 Mrad. These observations indicate that these superconductors are not quite stable under gamma irradiations. Keywords :Y-Ba-Cu-0-Ag Superconductor, Gamma Irradiation Science Code: 404. 05. 01 m