İlk üç asırda muhaddislerin meslekleri ve geçim kaynakları
The occupations and living sources of the muhaddisthun in the first three centuries of hijra
  1. Tez No: 221840
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ KANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin ana konusu; hicrî ilk üç asırda muhaddislerin meslekleri ve geçim kaynaklarıdır. İslam dininin iki temel kaynağından biri olan Hz. Peygamber'in hadislerini elde ederek yeni nesillere aktarma çabasında bulunan muhaddislerin bu son derece önemli vazifeyi Allah rızası için îfâ ederken, vakitlerinin önemli bir kısmını ilim uğruna harcadıkları ve bundan dolayı belirli bir işte çalışamadıkları için çoğu zaman geçim sıkıntısı çektikleri hattâ karın tokluğuna ilim tahsil ettikleri bir gerçektir. Bu noktadan hareketle biz bu tezimizde, muhaddislerin geçim kaynaklarını, ilim tahsili sırasında karşılaştıkları zorlukları, mesleklerinin günlük hayatlarına olan etkilerini tespit etmeyi ve o dönemin ilim dünyasına bir nebze ışık tutmayı amaçladık. Tezimizde hicrî ilk üç asırda yaşayan muhaddisleri temel almamızın en önemli sebebi ise, hadisin günümüze intikal aşamaları olarak da bilinen tedvîn ve tasnif dönemlerinin büyük ölçüde bu ilk üç asırda tamamlanmış ve hakkında bilgi bulunabilen râvîlerin önemli bir bölümünün bu zaman diliminde olmasındandır. Çalışmamız, Giriş, İki Bölüm ve Sonuçtan meydana gelmektedir. Girişte, konunun hadis ilmi açısından önemi, kapsamı, kaynakları ve çalışmada izlenen yöntem söz konusu edilmiştir. Birinci Bölümde ise; on ana başlık altında tezimizin ana gövdesini oluşturan hicrî ilk üç asırdaki muhaddislerin meslekleri ve geçim kaynakları tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci Bölümde ise; daha bilimsel ve kesin sonuçlara ulaşabilmek için teknolojik imkânlardan faydalanarak muhaddislerin mesleklerinin ve geçim kaynaklarının üç asra göre ayrı ayrı grafikleri çıkarılmış ve bunların analizleri ve yorumu yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis is the Occupations and living sources of the Muhaddithun in the First three centuries of Hijra. Muhaddithun strived to collect and transmit the sayings of the Prophet Muhammad, one of the two major sources of the religion of Islam, to the next generations. While they were fulfilling this crucial task, they spent much of their time for the sake of Allah in learning and transmitting the ahadith. For that reason, they didn?t have certain jobs to earn their livelihood, and it is also a known fact that most of the time they studied hadith, while they had little in their belly. Starting from this point, we wanted to find out what the sources of living of muhaddithun were, what kind of difficulties they faced while pursuing the knowledge, and what kind of effects their jobs had in their daily life and we also wanted to shed a little light onto the scholarly life of the first centuries of Islam. The most central reason for us to choose the muhaddithun of the first three century is that tadwin (collection) and tasnif (classification) phases, also known as the transmission phases, were mostly completed in these three centuries, and most of the transmitters of Hadith, whom we have information about, lived during this part of the Islamic history. Our thesis includes an introduction, two chapters and a conclusion chapter. In the introduction, the significance of the subject matter, its scope, sources, and the methodology followed in this study have been dealt with. In chapter one, we examined the occupations and sources of living of the muhaddithun of the first three century, which is the main part of our thesis, under ten subtitles. In the second chapter, employing technological resources, we drew the graphics of the occupations the muhaddithun; evaluated and made analysis of these graphics in order to reach more scientific conclusions. Conclusion section deals with a general evaluation of this study.