Tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemi ve bütçeleme üzerine etkisi
Accrual based public accounting system and its impact on budgeting
  1. Tez No: 221848
  2. Yazar: ELİF GÖKÇEN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyada tahakkuk esaslı muhasebenin kamu sektöründe uygulanması çalısmalarının artmasıyla birlikte Türkiye'de de bu yönde çalısmalar baslatılmıs ve hala devam ettirilmektedir. Devlet faaliyetlerinin, basta ekonomik ve mali yönden olmak üzere, saglıklı bir sekilde ve her yönüyle kayıt ve kontrol edilebilmesi, saydamlık ilkesi çerçevesinde raporlanması, muhasebelestirilmesi, kamu performansının ölçülüp raporlanması tarihsel olarak devlet yapısının degismesinden, gelisen ve degisen ekonomik, sosyal ve siyasi yasam ile tercihlerden bagımsız degildir. Günümüzde de devletler kamu gider ve gelirlerinin ve bunların ekonomik ve sosyal hayat üzerindeki etkilerinin minimize edilmesi, kaydedilmesi ve ölçülmesi diger bir ifade ile bütçeleme, muhasebe ve raporlama bakımından uluslararası alanda kabul görmüs usul ve esaslara göre hareket etme yönünde baskı altındadır. Devlet faaliyetlerini sistematik biçimde, ihtiyaç-kaynak dengesi içinde icra edebilmek, kayıt altına almak, gelir-gider dolayısıyla bütçe ve maliye politikaları olusturabilmek için devlet faaliyetlerinin parasal sonuçlarını ölçmek, kaydetmek ve raporlamak ve bu raporlar aracılıgıyla kamu kaynaklarının maksimum fayda saglayacak sekilde kullanılıp kullanılmadıgını izleyebilmek önem tasımaktadır. Yüksek lisans tezi olarak sundugum çalısmada son dönemde ülkemizde uygulanmaya baslanan tahakkuk esaslı devlet muhasebe sisteminin devlet bütçesinin hazırlanma, uygulama ve uygulama sonuçlarını degerlendirilmesi bakımından bütçeleme üzerine etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increased global application of accrual based accounting in the public sector similar practices have also been commenced in Turkey, which are still in progress. A healthy and full recording and control of government operations primarily with respect to economic and financial issues as well as their reporting and accounting under the rule of transparency, and assessing and reporting public sector performance are not independent from the historical progress of the state, the developing and changing economic, social and political life and the preferences. In our present time, states are under pressure for minimizing, recording and assessing public expenditures and incomes, and their impacts on economic and social life. In other words, they feel the pressure to act according to the universally accepted rules and principles in terms of accounting and reporting. It is important to assess, record and report the monetary results of state operations and to monitor if the public recourses are utilized to yield maximum benefit through such reports in order to perform and record state operations systematically with good need and resource balance and to establish income-expense, budgeting and finance policies. In this paper that I am submitting as my postgraduate thesis, the impacts of the accrual based public accounting system, which has recently been put into practice in our country, on budgeting in terms of preparation, implementation and assessing results of public budget.