Stratejik yönetim ve devlet muhasebesi
Strategic management and government accounting
  1. Tez No: 218198
  2. Yazar: ALİ ASKER DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Küresellesme, örgüt yapıları ve iliskilerinde de degisimi gündeme getirmekte; uluslararası ve uluslar üstü kuruluslar, yerel yönetimler ve hatta özel sektör ve sivil toplum kurulusları güçlen(diril)irken, ulus devlet yeniden tanımlanmakta; stratejik yönetim, performans esaslı bütçeleme ve tahakkuk esaslı devlet muhasebesi anlayıs ve uygulamalarının yaygınlastıgı görülmektedir. Türkiye'de Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve çesitli kanunlarda yapılan degisiklikler ile mali yapı tamamen, idari yapı kısmen degistirilmis; stratejik yönetim, performans esaslı bütçeleme ve tahakkuk esaslı muhasebe tedrici olarak yürürlüge konulmustur. Stratejik plan ve çok yıllı performans esaslı bütçe uygulamaları ile plan, program ve bütçe baglantısını saglayacak bir sistemin öngörüldügü; öncü bir rol oynayan Maliye Bakanlıgı tarafından ilk stratejik planın öngörülenden bir yıl önce hazırlandıgı anlasılmıstır. Türk kamu mali yönetim sistemi yeniden düzenlenirken geçmis bilgi ve deneyim birikiminden tam olarak yararlanılamadıgı; denetimde çok baslılıgın artabilecegi, diger denetim birimlerinin Teftis Kurullarına devredilmesi ve Müfettisler ile ç Denetçilerin görev ve yetkilerinin net olarak belirlenmesi veya iç denetim islevinin de Müfettislere verilmesi yoluyla bu sorunun asılabilecegi düsünülmektedir. Yeni sistem, saydam, katılımcı bir yöntemle uygulanması ve kamuoyunca sahiplenilmesi halinde basarıya ulasabilecektir. Maliye Bakanlıgı tarafından yürütülen Stratejik Yönetim Sistemi Projesinin, bakanlıgın diger sistemleriylebütünlestirilerek basarıyla tamamlanması ve diger kurumlara yaygınlastırılması büyük önem tasımaktadır. Performans degerlendirmesi açısından, performans göstergeleri ve ölçütlerinin saglıklı bir sekilde belirlenmesi ve ölçülmesi gerekmektedir. Analitik bütçe sınıflandırmasında ve muhasebe hesaplarında yer alan ayrıntı kodları bu amaçla kullanılabilecek önemli bir araçtır. Ayrıca, süreçte yer alan paydasların görüsleri alınarak performans göstergelerine iliskin usul ve esaslar öncelikle belirlenmeli; iyi uygulama örneklerinin duyurulması ve basarının ödüllendirilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The globalization brings up change in the organizational structures and relations: international and supranational institutions, local governments and even private sector and nongovernmental organizations have (been) strengthened whilst the nation state has been redefined. The approaches and the applications of strategic management, performance based budgeting and accrual based accounting seem to become widespread. Law No 5018 and amendments made in various laws have changed the financial structure completely and the administrative structure partially. The strategic management, performance based budgeting and accrual based government accounting have been gradually enforced in Türkiye. It seems that a system to provide a plan-program-budget link has been foreseen in the light of strategic plan and multiyear performance based budgeting. The first strategic plan of the Ministry of Finance, which has a pioneering role, had been prepared a year before it was foreseen. It is argued that the accumulation of past knowledge and experience could not be fully benefited when reorganizing the public financial management system and that fragmentation in the audit could increase. This would be overcome by clearly defining the roles and responsibilities of inspectors and internal auditors or by giving the internal audit function to the inspectors, as well as transferring other audit/inspection units into the boards of inspection. New system will be able to succeed if it is applied as a transparent and participatory method and also owned by the public. The successful completion of the Strategic Management System Project which is implemented by the Ministry ofFinance as integrated with the Ministry?s other systems and spreading this system to other government institutions is critically important. For the performance assessment it is vital to determine and measure the performance indicators and criteria in a healthy way. The detail codes placed in the analytical budget classification and in the accounts provide an important tool to be used for this purpose. Also the procedures and principles should be first set by having the opinion of all the stakeholders; and the necessary arrangements should be made for rewarding success and spreading (promulgating) the examples of good practices.