Beyaz yakalı çalışanların performans kriterlerinin belirlenmesinde iş analizlerinin rolü ve bir özel hastane uygulaması
Roles of job analyses in identifying performance criteria of white collar workers and an application on a private hospital
  1. Tez No: 221860
  2. Yazar: ŞADUMAN GÜRAY ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Küresellesmenin beraberinde getirdigi artan rekabet kosulları ve gelisen teknoloji tüm alanlarda oldugu gibi insan kaynakları yönetimi alanında da yenilikleri zorunlu hale getirmektedir. Personel yönetiminin yaptıgı bordrolama ve is güvenligini saglama faaliyetlerine ek olarak bugün insan kaynakları yönetimi motivasyon, is analizi, kariyer yönetimi, performans yönetimi, ücretleme, seçme ve yerlestirme faaliyetlerini kendi çatısı altına toplamaktadır. Isletmelerde insan kaynakları faaliyetlerinin etkili olarak yönetilebilmesi için ise ait bilgilerin detaylı olarak bilinmesi gerekmektedir. Is analizi bu noktada isletmelere yardımcı olmaktadır. Is analizleri sonucu hazırlanan is tanımları, is gerekleri ve performans standartları insan kaynakları yönetiminin temelini olusturmaktadır. Bu çalısmanın amacı is analizlerinin performans yönetiminde nasıl rol oynadıgının incelenmesidir. Çalısma özel bir hastanede yapılmıstır. Isletmelerin, rekabet ortamında basarılı olabilmek için nitelikli isgücüne ihtiyaç duymaları sonucunda performans degerlendirme faaliyetlerinin önemi son yıllarda artmıstır. Iyi bir performans yönetimi için performans standartlarının ve performans kriterlerinin daha önceden belirlenmis olması çok önemlidir. Bu noktada is analizi verileri hangi unsurların performans kriterlerine temel olusturdugunu ve bunların ne tür standartlarla degerlendirilmesi gerektigi konularında yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalisation, like in every area, increasing conditions of competition and developing technology require innovations in human resources management. In addition to activities of providing job security and making payroll sheets, today human resources management includes motivation, job analysis, career management, performance management, payments, choosing workers and employment. In order to provide human resources activities effectively, it is necessary to know the details of the job well. Job analysis helps companies with this work. Job identifications which are prepared from job analyses, job requirements and performance criteria are the basic of human resources management.The aim of this study is to illustrate how job analyses play role in performance management. This study was carried out in a private hospital. The importance of performance evaluations which are the consequences of companies? need of qualified task force in the competitive business , have become very important recently. It is extremely essential that performance standards and performance criteria are identified beforehand. In this respect, job analyses data helps which points are the fundamentals of performance criteria and with what standarts they should be evaluated.