Bankalarda iç denetim ve bir bankada iç denetim faaliyeti uygulaması
Internal auditing in banks and application of internal auditng activities in a bank
- Tez No: 221859
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bankalarda iç denetim ve bir bankada iç denetim uygulaması baslıklı çalısmamız dört bölümden olusmaktadır..Dört bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde banka ve denetime iliskin genel bilgilere yer verilmistir. Banka ve denetim kavramları tanımlanmıs,bankalarda denetim konusu üzerinde durulmustur. ?kinci bölümde iç denetim ve iç kontrol iliskisi ele alınmıs, iç kontrol ve denetim kavramları açıklanmıs yine bu bölümde iç denetim ve iç kontrol arasındaki bağlara ve farklılıklara değinilmistir. Üçüncü bölümde ise Türk bankacılık sektöründe iç denetim sisteminin gelisimi anlatılmıs, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Bankaların ?ç Sistemleri Hakkında Yönetmelikle getirilen düzenlemeler ve farklılıklar verilmis olup, bankacılıkta etkin gözetim ve denetime iliskin temel prensipler açıklanmıs ve son olarak iç denetim faaliyeti ayrıntılı olarak ele alınmıstır.Son bölümde ise çalısmanın ilk bölümlerinde yer alan açıklamaların daha iyi anlasılabilmesi amacıyla bir uygulamaya yer verilmistir. Bu çalısmada Bankaların ?ç Sistemleri Hakkında Yönetmelik ile getirilen düzenlemelerin üzerinde durulduktan sonra, yönetmelikte iç denetim sistemi adı altında yer alan fonksiyonlar anlatılmıstır. Çalısmamız da bankacılık sektöründeki denetim ve iç kontrolün önemi vurgulanmıs, uluslar arası denetim standartlarına göre bankacılıkta etkin iç denetim yapısı kurabilmenin kosulları incelenerek etkin bir iç denetim kurumu olusturma çalısmalarına katkıda bulunabilmek amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; after emphasizing the arrangements which comes up with the Regulation on Banks? Internal Control, the functions which pass by the name of internal control system have been explained. The thesis is about four parts. The first part of thesis is about the general information about banks and auditing. In this part, the bank and auditing concepts have been defined and auditing in banks has been underlined. In the second part; the internal auditing and control concepts have been defined. Besides, the relationship and discrepencies of these two subjects have been stressed. In the thirth part, the development of internal auditing in turkish baking sector, the banking law no. 5411 and Regulation on Banks? Internal Control has been defined. Moreover, the basic principles of effective supervision and auditig in banking have been given. Finally, internal auditing activity has been recieved priority consideration. At last, the final part is an application to understand the ideas given in the previous parts of the thesis. While this thesis was being prepared, the international arrangements, old and new regulations have been focused. Besides; by giving positive and negative aspects, the leading similarities and differences of these two regulations have been stated expressly. After underlinig the importance of auditing and internal control in banking sector, it is intended to make a contribution to form an effective internal auditing association.