Bankalarda bağımsız dış denetim ve bağımsız dış denetimin Türkiye'deki bir bankada uygulanması
External independent auditing and a case study for a bank in Turkey
  1. Tez No: 221876
  2. Yazar: MİNE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bankalar ülke ekonomisi içinde çok büyük bir ekonomik ve sosyal öneme sahiptir. Çünkü bankalar kendilerine ait olamayan halka ait olan ve mal varlıklarının çok üzerindeki mevduatları kontrol ederek bunları yönetme imkânına sahiptirler. Bankalar ugras konuları itibariyle kamu düzeni ve çıkarlarıyla yakından ilgilidir. Bu nedenle bankalara karsı güvenin saglanması ve saglanan bu güvenin korunması gerekmektedir. Bu amaçla devlet halkın tasarruflarının çarçur edilmemesi ve milli ekonominin yararına kullanılmasını saglayabilmek için bankaları denetler. Sonuç olarak, günümüzde önemli islevler üstlenen bankalar üzerindeki denetim kamu yararı ve düzeni açısından kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Banks have many important economic and social functions for a country?s economy. Because banks have an opportunity to control and to manage huge amount of deposits that are not belonged to them but to the public. Due to the their fields of interest, banks are closely related with public order and public interest. Hence, it is required to supply and to protect the trust on banks. In this context, the state audits banks in order to prevent spending of public?s deposits extravagantly and to use those deposits for the benefit of national economy. As a result, banks which commit many important functions in modern societies must be audited inevitably in order to supply and to protect public interest and public order.