Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bağımsızlığı ve enflasyon ilişkisi
The relation between the independence of the Central Bank of The Republic of Turkey and inflation
  1. Tez No: 221896
  2. Yazar: ZEKAYİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKAYİ ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Merkez bankasının bagımsızlıgı kavramı her ne kadar daha önce dünyada kullanılmıssa da asıl olarak Bretton Woods Para Sistemi'nin çökmesiyle birlikte tartısılmaya baslayan bir kavramdır. Mali politikalara dayalı Keynesyen politikaların petrol krizinin olusturdugu enflasyon sorununa çare olamaması neticesinde parasalcı politikaların daha çok rol oynamaya baslamasıyla birlikte bagımsız bir merkez bankasının enflasyonu önleyerek fiyat istikrarını saglayacagı düsüncesi kabul görmeye basladı. Yapılan arastırmalardan merkez bankası bagımsızlıgının enflasyonun düsmesine yardımcı olmasına ragmen fiyat istikrarının saglanması için merkez bankası bagımsızlıgının yeterli olmadıgı anlasılmaktadır. Fiyat istikrarının saglanması için mali disiplinin saglanmasının yanında ekonominin diger makro ekonomik performans göstergelerinin de iyi olması gerekir. Bu tez çalısmasında, öncelikle merkez bankası bagımsızlıgı ile ilgili konular ve dünyadaki uygulamalar ortaya konulmustur. Daha sonra bu bilgiler yardımıyla 4651 sayılı Kanun ile degistirilen 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Kanunu'na göre TCMB'nin bagımsızlıgı ele alınmıstır. Son bölümde de TCMB'nin bagımsızlıgı ve enflasyon arasındaki iliski Türkiye'ye özgü özellikler de dikkate alınarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of central bank independence had been used in the world before, actually it has been started to argue by the collapse of Bretton Woods System. As a result of not being a remedy of the Keynesian Policies, that is based on fiscal measures, to the inflation problem which was occured by the petrol crisis the monetarist policies began to have much role. And then the idea of an independent central bank, that can provide the price stability, was accepted. Although the central bank independence helps to the decrease of inflation, it is understood from the researches that it is not enough to provide price stability. For providing the price stability also the other macroeconomic performance indicators have to be good in addition to the fiscal discipline. In this thesis study, first, the subjects about the central bank independence and the applications in the world was introduced. Then, with the help of these informations, the independence of The Central Bank of The Repuplic of Turkey was discussed according to the The Central Bank of The Repuplic of Turkey Act Number 1211 that was changed by the Act Number 4651. In the last part of the thesis, the relation between the Independence of The Central Bank of The Repuplic of Turkey and inflation was examined by considering the specialities of Turkey.