Merkez Bankası bağımsızlığı ve makroekonomik performans arasındaki ilişki
Central Bank independence, relationship between macroeconomic performance
- Tez No: 261813
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 294
Özet
Çalışmanın amacı, merkez bankası bağımsızlığı ile makroekonomik performans ve özellikle enflasyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Konu dört bölümde incelenmeye çalışılmıştır.İlk bölümde, genel olarak bankaların tanımı ve türleri verildikten sonra, merkez bankası bağımsızlığının literatürde genel kabul görmüş çerçevesi çizilmiştir. Merkez bankalarının tarihlerinden gelen süreç içerisinde nasıl yapılandıkları ve bunun bağımsızlıklarına nasıl yansıdığı vurgulanmıştır. Ayrıca merkez bankasının bağımsızlığının gerekliliği, türleri ve etkileri incelenmektedir.İkinci bölümde, merkez bankası bağımsızlığının ölçüm metotları anlatılmaya çalışılmış ve merkez bankası bağımsızlığının makroekonomik değişkenlerle ilişkisi ile ilgili literatüre yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, enflasyon hedeflemesi rejiminin genel çerçevesi ve bu rejimin uygulanması sırasında merkez bankası bağımsızlığının önemi anlatılmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kuruluşundan günümüze bağımsızlığının gelişimi literatür ve son yıllardaki gelişmeler incelenerek aktarılmaya çalışılmıştır. Aynı bölümde, son yasalarla getirilen yeniliklerin TCMB bağımsızlık düzeyine etkileri ve TCMB bağımsızlığının ölçülmesine yer verilmiştir. Ayrıca, merkez bankasının bağımsızlığı ile enflasyon ve büyüme arasındaki ilişkiyi test etmek üzere ekonometrik bir uygulamaya yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise, çalışmanın özeti ve değerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
My purpose in this academic work is to underline the relationship between independece of Central Bank with Macroeconomic Performance and Inflation. Analyses has carried in for main parts.First part: mainly compose of definitions of banks and their types, I?ve used simple and literally accepted descriptions in this task. I analysed historical development of Central Banks and their impacts on independence of C.B. In this first part I mentioned the importance of independence of C.B.s, and their independence variety.Second Part: I described the evaluation methods used to mesure independence of C.B.s ,including literature of macroeconomic variables related with independece of C.B.s.Third Part: Main frames of Aimed Inflation Regime description, and importance of independence of C.B.s in the process of stated Regime implementation.Fourth Part: Composed of literature of historical developments and recent developments of Independence of Turkish Central Bank, carried since Sovereignity of Turkish Republic till nowadays. Impacts of implemented last laws that have effected indepence of Turkish Central Bank, and evaluation variables used to mesure independence of T.C.B. I have constructed econometric model, used to test relationship between inflation, and economic growth on independence of CB.Conclusion part compose of evaluation and summary of my accademic work.