Para politikası stratejisi olarak enflasyon hedeflemesi ve Türkiye uygulaması
Monetary policy strategy as inflation targeting: Turkey case
- Tez No: 221899
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKAYİ ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalısma, para politikasının, alternatif stratejilerinin analizine yönelik olarak yapılmıs ve enflasyon hedeflemesi stratejisinin en etkin strateji oldugu tezinin kanıtlanmasına ve ülke uygulamalarının da destegi ile enflasyon hedeflemesinin ön kosullarının saglanması ile Türkiye içinde bir alternatif olabilecegi tezinin kanıtlanması için yapılmıstır. 2000'li yıllar itibari ile enflasyon hedeflemesi stratejisinin, en etkin strateji oldugunun kanıtlanması ile Türkiye'de de bu stratejinin uygulanmasına yönelik çalısmalar hızlanmıstır. 2000 Kasım ve 2001 Subat krizleri, Türkiye için artık yeni bir istikrar programı ile söz konusu stratejinin Türkiye'de de uygulanması gerekliligini ortaya koymustur. Bu baglamda, 2000'li yılların basından itibaren yapılan yasal düzenlemeler ve diger ülke örneklerinin olumlu yol göstericiligi ile enflasyon hedeflemesi stratejisinin Türkiye'de de uygulanmasına karar verilmistir. Enflasyon hedeflemesi stratejisinin en etkin para politikası stratejisi oldugunun kanıtlanması için, diger alternatif para politikası stratejilerine yönelik olarak, merkez bankasının bagımsızlıgı, kurala dayalı politika, seffaflık, hesap verebilirlik ve disipline edilmis maliye politikalarının rolünün incelenmesi ile birlikte, ülke uygulaması yöntemi kullanılarak çalısma yapılmıstır. Çalısmanın ilk iki bölümde konunun teorik temelleri ve kavramsal çerçevesine iliskin, üçüncü bölümde enflasyon hedeflemesinin diger stratejilere göre üstünlüklerine iliskin, dördüncü bölümde ülke uygulamalarından elde edilen kazanımlar ve son bölümde de enflasyon hedeflemesinin Türkiye uygulamasına yönelik degerlendirmelere yer verilmistir. Burada asıl amaç son 30 yıldır yüksek ve kronik enflasyon ile yasayan Türkiye'nin gerekli kosulların saglanması halinde bu ekonomik zorluktan kurtulabilecegine yönelik tezin kanıtlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
This survey has been carried out with a view to analyzing alternative strategies for monetary policy and its aim is to prove that monetary policy can be an alternative for Turkey provided that the prerequisites of inflation targeting are met with the help of its implementations and another aim of this survey is that inflation targeting strategy is the most effective one. As regards the early years of 2000, inflation targeting strategy having proven to be the most effective one, efforts made to implement it in Turkey have gained momentum. The economic crisises in November 2000 and February 2001 in Turkey revealed the need for the implementation of the strategy in question through a new economic stability program. In that respect, with new legislation made as of early 2000 and through positive guidance by similar examples in other countries, Turkey has decided to implement inflation targeting strategy. To prove that inflation targeting strategy is the most effective monetary policy, practice was carried out through national implementation method, while the role of central bank independence, regular policy, transparency, accountability and disciplined fiscal policy were simultaneously examined so as to compare inflation targeting strategy against alternative monetary policy strategies. In the first two sections of the survey, the theoretical foundations and the conceptual frame of the subject have been dealt with. In the third section, the superiority of inflation targeting strategy over other strategies has been pointed out. Gains made through national implementation have been elaborated in the fourth section and, in the final section, the implementation of inflation targeting in Turkey has been evaluated. The primary aim here is to prove the thesis that, providing the required conditions are met, Turkey, which has been experiencing high and chronic inflation for the past 30 years, can get rid of her ever-lasting economic hardship.