Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele açısından muhasebe meslek mensuplarının görev,yetki ve sorumlulukları
The duty, authority and responsibilities of accountant professions during the struggle with tax evasion
  1. Tez No: 221898
  2. Yazar: HAKAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Sınırları kalkan dünyada ticaret ve globallesme gelismektedir.Bu da dürüst olmayan mükellefler için fırsatlar saglamaktadır. Hükümetlerin, sınırları kaldırılan dünyada vergi ödevinden kaçanlar için vergi alacaklarını güven altına alma ihtiyaçları vardır. Vergi kaçagı ile vergiden kaçınmayı biribirlerinden ayırmak gerekir. Vergi kaçagı, gerçek gelirlerin bildirilmemesi sonucu vergi borcunda meydana gelen azalmalardır. Vergi kaçagı yasa dısı olup yasalarada suç olarak tanımlanmıstır. Tespiti halinde vergi kaçagına sebebiyet veren sirket yetkilileri cezalandırılır hatta hürriyeti baglayıcı ceza ile karsı karsıya kalabilirler. Vergi kaçırmanın yasadısı olmasına karsın vergiden kaçınma yasaldır. Türkiye'de muhasebe mesleginin önemi, 1989 yılındaki Muhasebe Meslek Yasası ile (3568 sayılı yasa) artmıstır. Hem yetkiler ve hem de sorumluluklar bu ve diger yasalar ile getirilmistir. Getirilen yetki ve sorumluluklar vergi kaçagında azalmalara neden olmustur. Dünya üzerindeki muhasebeciler, bu meslegin temel degerlerini paylasmaktadırlar. Uluslararası Muhasebe Federasyonu'nun (IFAC) her bir üye kurulusunun kendine özgü sosyal ve siyasal durumlarından ötürü standartları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
A borderless world is good for trade and global development. It also can provide opportunities for dishonest taxpayers. Governments need to take action to ensure that taxpayers do not abuse the borderless world to escape their tax liabilities. It is necessary to differentiate between tax evasion and tax avoidance. Tax evasion: the reduction of tax liabilities by not informing the Revenue of all relevant facts. Tax evasion is illegal and criminal penalties apply, hence, if caught evading tax the director/s of the company will be fined and even imprisoned. Tax avoidance: the reduction of tax liabilities within the framework of the law. Tax avoidance may not always succeed, but is legal; tax evasion is never legal. The importance of accounting profession has increased after the Accountant Profession Act(3568) in 1989 in Turkey. Both authorities and responsibilities have been brought with this law and others. Authorities and responsibilities have been providing reduction in tax evasion. Accountants around the world, however, also share the most basic values of this profession. Each of the member bodies in the International Federation of Accountants (IFAC) has its standards, which are based on the circumstances and the social and political environment and shared values of its members