Enflasyon hedeflemesi politikası ve Türkiye'de uygulama sonuçları
Inflation targeting policy and application results in Turkey
- Tez No: 579965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZİŞAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
1980'li senelerde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmakta olan döviz kuru politikası ve parasal politikanın fiyat istikrarına ulaşmadaki başarısızlığı, ülkeleri başka bir ara politikası stratejisi bulma arayışına sokmuştur. Enflasyon hedeflemesi politikası 1990'lı senelerin başlarında ilk olarak Yeni Zelanda tarafından uygulanmış ve başarılı sonuçları diğer ülkeleri de enflasyon hedeflemesi politikasını uygulamaya teşvik etmiştir. Enflasyon hedeflemesi sıkı takip, kararlılık ve istek gerektiren birçok para politikasını bir arada uygulamaya koymaktadır. Takip edilmesi ile beklenen neticeye ulaşabilecek bir politika uygulaması olduğu son senelerdeki uygulamalardan ulaşılmış mühim bir netice olarak karşımıza gelmektedir. Bundan dolayı enflasyon hedeflemesi uygulamasında yapılan yeni düzenlemelerin ve ekonomik tercihlerin değişikliğinin ülkeler açısından yararlı bir strateji hedefi olduğu söylenebilir. 1990'larda çoğu ülkenin uygulamaya geçirdiği enflasyon hedeflemesi politikasını değerlendirmek ve gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye özelinde stratejinin uygulamaya yansımalarını ortaya koymak çalışmanın temel amacıdır. Çalışmada, enflasyon hedeflemesi politikasının makroekonomik istikrarı sürdürebilmesinde yetersiz kalacağı alternatif ekonomi politikalarıyla desteklenmesi gerektiği ve yapısal önlemlerle birlikte uygulanmasının başarılı sonuç vereceği ifade edilmektedir. Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesi politikasının gelişmiş ülkelerde olduğu kadar başarı sağlayamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate policy implemented in developed, developing countries in 1980s and monetary policy's failure to achieve price stability, caused mentioned countries to search another monetary policy strategy. Inflation targeting regime was first implemented by New Zealand in 1990s and successful results encouraged other countries to implement such regime. Important result obtained from implementations in recent years is the fact that inflation targeting is policy implementation reaching expected result by implementing and following many monetary policies requiring strict follow-up, determination and willingness. Therefore, it can be said that new regulations within inflation targeting implementation scope and changes in economic preferences are useful strategy target for countries. Study aims to evaluate inflation targeting strategy implemented by most countries in 1990s as another monetary policy and evaluate our country's experiences among developing countries within this framework. Study states that inflation targeting regime should be supported by alternative economic policies that is insufficient to sustain macroeconomic stability, implementation will be successful with structural measures. It was concluded that inflation targeting regime in developing countries like ours wouldn't be as successful as in developed countries.