Borçlar Kanununa ve yeni Türk Borçlar Kanunu tasarısına göre kiraya verenin ayıba karşı tekeffül borcu
The evaluation of the landlord's warranty with respect to the law of obligations and new Turkish Law of obligation bill
- Tez No: 221907
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Konumuz Kiraya Verenin Ayıba Karsı Tekeffül Borcu günümüz toplumunda birçok kiracıyı ve kiraya vereni ilgilendirmektedir. Bu arastırmada öncelikle kiraya verenin ayıba karsı tekeffül borcunu farklı hukuklarda kıyasladık. Roma, Mecelle ve ?ngiliz Hukukları gibi hukuklardaki durumunu inceledik. Genel Borç iliskilerinde kötü ifanın tanımını, kosullarını ve sonuçlarını inceledik. Daha sonra bu bilgiler ısığında kiraya verenin ayıba karsı tekeffül borcunun tanımını, hukuki niteliğini ve özelliklerini arastırdık. Tezimize kiraya verenin ayıba karsı tekeffül borcunun olusmasının sartlarıyla devam ettik. Bu sartları da iki bölüm halinde: Esasa ?liskin sartlar, sekle iliskin sartlar olarak inceledik. Daha sonra kiraya verenin ayıba karsı tekeffül borcunun hükümlerini anlattık. Bu bölüm altında olusacak hükümleri ve niteliklerini analiz ettik. Yaptığımız çalısmamızda genel olarak kiraya veren ile kiracının hukuki iliskilerini inceledik. Bu arastırmayı; Borçlar Kanunu, Yeni Türk Borçlar Kanunu Tasarısı, Yargıtay ve Doktrin ısığında ele aldık.
Özet (Çeviri)
The subject of the Landlord?s Warranty concerns a lot of landlords and tenants in our country. In this research, firstly the obligation of a landlord was investigated considering Roman, Mecelle and British Law. In this research we analyzed the default in liabilities of parties with its consequences and requirements. After giving the description of liability we then analyzed the description, juridical character and characteristics of warranty of the landlord. Then we continued with the circumstances of forming of landlord?s warranty. The research was carried out in two parts: Meritorious and procedural circumstances. The arbitraments of landlord?s warranty occupied our next part in this research. Under this heading we specifically analyzed the legal thing in action in rights in favor for tenants. In our research we generally dealt with relations between landlords and tenants. While analyzing we used various references. In the light of Code of Obligations, the Bill of Turkish Code of Obligations, the Court of Cassation or in the doctrine we looked for solutions.