Eski ve yeni Türk Borçlar Kanununa göre yayım sözleşmesi
The publishing contract according to old and new Turkish code of obligations
  1. Tez No: 397675
  2. Yazar: HÜSEYİN KAĞAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yayım sözleşmesi konusunda Yeni Türk Borçlar Kanununu önemli değişiklikler getirmiştir. Eski ve Yeni Türk Borçlar Kanununa Göre Yayım Sözleşmesi konu başlıklı tezimize bu değişiklikler yol göstermiştir. Eski ve Yeni Türk Borçlar Kanunu dikkate alınarak hazırlanan bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde özellikle tercih edilen“yayım”kavramı ilk olarak açıklanmıştır. Daha sonra yayım sözleşmesinin tanımı, unsurları, tarafları, özellikleri ve eseri konu alan benzer sözleşmelerle farkları incelenmiştir. İkinci bölümde yayım sözleşmesinin hükümleri kapsamında tarafların borçları açıklanmıştır. Bu bölümde eserin baskı adedinin belirlenmesine yönelik yeni düzenlemenin yayımcının çoğaltma borcuna etkisi ve yayım sözleşmesinde daha önce değinilmeyen intihal konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde yayım sözleşmesinin sona ermesinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
New Turkish Code of Obligations brings important changes to publishing contracts. These changes led to our thesis,“Publishing Contract According to Old and New Turkish Code of Obligations”. This work, considering old and new Turkish Code of Obligation, consists of three chapters. In first chapter, the term“publishing”is thoroughly explained. Later, definition of publishing contract, its elements, parties, properties, and differences from similar contracts regarding publications are examined. Second chapter explains obligations of parties based on the rulings of publishing contract. In this chapter, the effect of determining number of publications in the new rulings to obligation of the publisher and plagiarism issue which was not mentioned in publishing contract are explained. In the last chapter of our work, conditions for termination of publishing contract are evaluated.