Fikir ve Sanat Eserleri Hukukunda intihal ve esinlenme
Plagiriarism and inspiration in the law of intellectual works and artworks
- Tez No: 221912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, ?Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku'nda İntihal ve Esinlenme? kavramları incelenerek; başka kavramlarla olan ilişkileri, intihal ve esinlenme kavramları arasındaki farklar ve uygulamada karşılaşılan problemler üzerinde durulmuştur.Özellikle son zamanlarda teknolojideki gelişmelerle paralel olarak artış gösteren intihal kavramı ve intihal kavramıyla çok karıştırılan -ilham alma anlamı taşıyan- esinlenme kavramı; inceleme konumuz içinde, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çünkü yakın zamanlarda akademik çevreden, sanat çevresine kadar sık rastlanılan bu kavramlar ?eser? terimi üzerine yoğunlaşmış bulunmaktadır.İntihal eylemlerindeki artış sonucu eserlerin yaratıcısı olan eser sahiplerinin haklarının ne şekilde etkilendiği anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca intihal ve esinlenme arasında gerek Kanunumuzda gerekse uygulamada nesnel ölçütlerin bulunmaması, intihal sonucu gerçekleştirilmiş bir yaratımın masum bir alıntı olan esinlenme olarak kabul edilmesine ve sonucunda da eser sahibinin haklarına tecavüz edilmesine sebebiyet vermektedir. Tüm bu nedenlerle intihal ve esinlenme kavramları arasındaki farklar üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate license thesis work, through inspecting the concepts of ?Plagiarism and Inspiration within the Law of Intellectual Works and Artworks?, their relations with other concepts and the differences between plagiarism and inspiration and the problems experienced by their applications are taken under consideration.The concepts of plagiarism, which exhibits an upwards increase especially parallel to the increasing developments in technology in these days, and inspiration ?having the meaning of being inspired-, which is generally mixed up with the concept of plagiarism, are considered within the frame of the Intellectual Works and Artworks Law numbered 5846, in our inspection theme. These concepts frequently encountered within the different environments from academic to the artistic in recent days are focused onto the expression of ?work?.It had been tried to explain, how and in which ways the workowners, who are the creators of the works, are being effected from the increase of plagiarism actions. Furthermore, as there were no objective measures in practice between plagiarism and inspiration within our Law, this fact causes to accept a creation, which is created as a result of plagiarism, as an inspiration, which is an innocent citation and consequently causes to trespass the workowner?s rights. For these reasons, it is dwelled on the differences between the plagiarism and inspiration concepts.