The effect of working values on the relationship between job satisfaction and turnover intention
Çalışma amaçlarının iş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki üzerindeki etkisi
- Tez No: 221913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; iş hayatına yeni girmiş olan bir kişi tarafından iş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri merak ederek başlamıştır. Araştırmalar ve öğretim üyeleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, Marmara Üniversitesi öğretim üyeleri Doç.Dr. Tülay Turgut ve Prof.Dr.Suna Tevruz'un geliştirdikleri çalışma amaçları da araştırma modeline eklenerek toplamda 2 hipotez öne sürülmüştür.İş tatmini, işten ayrılma niyeti ve çalışma amaçları değişkenlerinin sınanması için literatürde var olan ölçekler elektronik ortamda yaklaşık 500 kişiye ulaştırılmıştır. Yaklaşık bir ay zarfında tarafıma ulaşan 268 anketten 244 adedi değerlendirilebilir durumda olduğundan, analize alınabilmiştir.Araştırmanın sonunda;İş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma amaçlarının iş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi etkilemediği ortaya çıkmıştır.Çalışma amaçları ile işten ayrılma niyeti arasında direk bir ilişki kurularak gelecekte yapılacak araştırmalarda tekrarlanmasının literatür için faydalı olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study started with curiosity of a master student at the relationship between job satisfaction and turnover intention. Literature reviews and interviews with dons shaped this relationship with adding working values on the research model. Totally 2 hypotheses were identified and analysed.Over 1 month, the questionnaire of the study were e-mailed to different employees from different sectors. Totally, 268 respondents were answered our questionnaire. 24 of them were out of use because of absent/double answering; as a result 244 questionnarie were analysed.As a result;The effect between the relationship and turonver intention is highly negative. Hypothese 1 is accepted.İş tatmini ile işden ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. But, working values does not have any impact betwwen this relationship as a moderator variable.For future researchs; this study should be repeated with large number of participants; and direct relationship between working values and turnover intention should be tried.