Ellek-böceklik (Osmaniye) yöresi kuvaterner yaşlı bazaltik volkanizmanın petrolojisi
Petrology of the quaternary basaltic volcanism in the ellek-böceklik (Osmaniye) area
  1. Tez No: 221926
  2. Yazar: BUKET KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ellek-Böceklik (Osmaniye) yöresinde Kuvaterner yaslı holokristalin-porfirik dokulu koyu renkli lav akıntıları gözlenmektedir. Bu lav akıntıları petrografik veriler ve ana-iz element verilerine göre alkali olivin bazalt olarak adlandırılmıstır. Petrografik veri bazaltlarda fenokristal faz olarak olivin ve plajiyoklaz minerallerinin varlıgını göstermektedir. Olivin fenokristallerinde iskeletimsi büyümeler, eriyik tarafından resorpsiyon özellikleri, balpetegi dokusu ve bol miktarda eriyik kapanımları gözlenmektedir. Plajiyoklaz fenokristallerinde zonlanma örnekleri ve elek dokusu gelisimi izlenmektedir. Ana ve iz element verisi bazaltların oldukça dar bir bilesimsel aralıga sahip olduklarını göstermektedir. Bazaltların Mgsayıları bunların ilksel eriyikler olmadıklarını vermektedir. Ana ve iz elementlerin MgO'e karsı degisimi diyagramlarında bazaltların evriminde fraksiyonlanmanın etkili bir süreç olmadıgını, ancak ana element verisine dayandırılan Pearce Element Oranı (PER) diyagramları bazaltların evriminde olivin-plajiyoklaz ve klinopiropksen fraksiyonlanmasının varlıgını göstermektedir. lksel mantoya göre normalize edilmis iz element profilleri pozitif Nb-Ta anomalileri ile negatif Th-U-K-Rb anomalileri göstermektedir. Negatif K-Rb anomalileri bu bazaltların köken bölgesinde Kelementini bünyesinde barındıran filogopit gibi kalıntı fazların varlıgını belirtmektedir. Nadir toprak elementi profilleri ise hafif nadir toprak elementlerince zenginlesmis bir dagılım deseni sunmaktadır. z element verisine dayalı diyagramlar ve 1' den küçük La/Nb oranları bu bazaltların astenosferik bir kökenden geldigini belirtmektedir. Jeotektonik ortam ayırtman diyagramlarında bazaltlar plaka içi alkali bazalt alanında yer almaktadır. Nadir toprak elementi verisine dayalı bölümsel ergime modellemesi bu bazaltların olusumunda hem spinel hem de granat-peridotit alanından türeyen eriyiklerin oldugunu ve bu eriyiklerin birbirleriyle karıstıklarını göstermektedir. Elde edilen petrografik ve jeokimyasal veriler bu bazaltların, Dogu Anadolu Fay Zonu boyunca Anadolu levhasının batıya dogru hareketi sırasında meydana gelen trans-tansiyonel hareketlere baglı olarak litosferik bir genisleme ile iliskili oldugunu ve bu genislemeye baglı olarak astenosferik malzemenin yükseldigini ve olusan eriyiklerin daha önceden olusmus olan kırıklar boyunca yüzeye çıktıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Basaltic lava flows with holocrystalline-porphyrytic texture exposed in the Ellek-Böceklik (Osmaniye) area. These flows have been classified as alkaline olivine basalt based on petrohgraphical and geochemical data. Petrographical investigations reveal the presence of the olivine and plagioclase minerals as phenocrystalline phases. Olivine phenocrysts present the skeletal overgrowths and resorption features. They have abundant melt inclusions and honeycomb texture. Plagioclases commonly show the zoning patterns and sieve texture. Major and trace element data indicate that the basalts have a limited compositional variations. Their Mg-numbers shoh their evolved nature. Major and trace element variations against MgO present that the crystasl fractionation is not a major magmatic processes, although Pearce Element Ratio diagrams show the olivin+plagioclase+clinopyroxene fractionation in any combination. Primitive mantle normalized trace element profiles have the characteristic features such as the positive Nb-Ta and negative Th-U-K-Rb peaks. Negative K-Rb anomalies suggest the presence of a relict phases such as phlogopite in the source region. REE profiles show the LREE enrcihments relative to heavy REEs. They have the La/Nb ratios