Firma rekabet edebilirliği ve maliyet yönetimi
Firm?s competitiveness and cost management
  1. Tez No: 221925
  2. Yazar: ASAF MURAT ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Globalizasyon, ekonomilerin artan entegrasyonuna yol açar. Artan sayıda çokuluslu şirket/ ÇUS global ekonomiyi yeniden şekillendirmektedir.ÇUS'ların direkt yabancı yatırımları uluslar arası ( yeni makineler gibi hard veya zamanında envanter organizasyonu gibi soft ) teknoloji transferinde başlıca rolü oynar. Büyük sermaye-teknoloji-yönetimsel becerileriyle büyüyen ÇUŞ'ler dikey ve yatay birleşmelere giderler, karlılığı arttırmak için bu teknolojileri yabancı yerleşkelerinde icra ederken, fırsatların-problemlerin-gelişmelerin farkındadırlar. Oligopolistik yapıda olan ÇUŞ, çok büyük ölçekli olan üretimlerinden ve yabancı yerleşkelerindeki aktivitelerinden daha fazla kar beklentisi içinde, çok uluslu üretime girerler.Yenilik, ÇUŞ tarafından tekelleştirilmiş üstün bir bilgidir.Yenilikçilik rekabette anahtar bir elementtir. Kıtlıkla üretim, ilk defa Toyota tarafından kullanılan devrim olarak tanımlanan bir yönetim sistemidir.Sistemin önemli özelliği, kütle üretiminde yedek parça stoklarına kontras olarak montaj hattında zamanında dağıtım( Kanban)dır, ve çok vasıflı emeği üretimin hem kalite hem de miktarını arttırmakta kullanır. Faaliyete dayalı maliyetleme, geleneksel standart maliyet sisteminin yerini almış, maliyet yönetimi uygulamalarında bir devrim niteliğindedir. Operasyonel iyileşmeler ve stratejik faaliyetler faaliyete dayalı maliyetlemeden sağlanır, diğer maliyet yönetimi teknikleri; kaizen, hedef maliyetleme ile birlikte değer zinciri ve ürün yaşamı süresince maliyet azaltılmalarında yeni yollar sağlar, firma rekabeti için avantaj üretir.Tez; firma rekabet edebilirliğinde yeni maliyet yönetimi tekniklerini açıklamak için bu konuları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, leading to greater integration of economies. The growing numbers of multinational enterprises(MNEs), are reshaping the global economy. Foreign direct investment(FDI) of MNEs play a major role in the international transfer of technology (hard such as new typs of machines, or soft such as Japan?s just-in-time inventory organizations). To seek profits from by operating these technologies in foreign-based plants, and awareness of opportinities, problems, and new developments in the many places, enormous store of capital, technology, managerial skills that an MNEs can drawn up, goes to vertical or horizontal international integration. MNEs enter into multinational production with expectations of greater profits from foreign ventures, from superior size of operations that activities are oligopolistic.Innovation is superior knowledge monopolized by MNEs. Innovatiness is a key element in the competitions. ?Lean production? describes the revolutionary management system first introduced by the Toyota..Important aspects of the systems is the ?just-in-time?(Kanban) delivery of part to assembly line, which contrasts to the buffer of spare parts in mass production, and use of multiple-skilled labor responsible for the quality and quantity of output. Activity-based costing(ABC) emerged as a replacement for the traditional standart cost systems, a revolution in the practice of cost management . The operational improvements and strategic actions taken with ABC information, became integrated with other cost-management techniques; kaizen, target costing, to produce new ways to reduce costs both across the value chain and over the life of the product, produce advantage for the firm?s competitions.The thesis contains this subject to explain the new cost management techniques for the firm?s competitions.