RFID sistemlerin incelenmesi ve sağlık sektöründe kullanılması
Principles of operations of RFID systems and usages of rfid on health sector
- Tez No: 221937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
RFID hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumdadır. Üretkenliği artırması ve hayatı kolaylaştırması yaygınlaşmasının en önemli nedenlerindendir.RFID yüzlerce uygulama alanıyla karşımıza çıkmaktadır. Arabaların hırsızlardan korunması, otomatik köprü geçişleri, bina giriş kontrolü, kütüphanede kitapların takibi ve stok ürünlerinin izlenmesi uygulama alanlarından sadece bir kaçıdır.RFID, kişilerin ya da nesnelerin kimlik (ID) bilgilerinin radyo dalgaları ile iletilebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Mevcut akıllı kart teknolojileriyle pek çok benzerlik taşımaktadır. RFID'yi mevcut teknolojilerden ayıran en önemli özelliği temassız çalışıyor olmasıdır. Tipik bir RFID sistemi, okuyucu ve elektronik etiket olmak üzere iki temel bileşenden oluşur.Bir RFID okuyucusunun nasıl çalıştığını, sistem performansını etkileyen etkenler ve güvenlik gibi konular detaylı bir şekilde bu tez çalışmasında incelenmiştir. RFID sisteminde kullanılan çarpışma engelleme protokolleri ve bunların benzetimi de ayrıca incelenmiştir.Bu çalışmayla RFID sistemleri ile ilgili temel bilgilendirme yapılmasıyla birlikte, sağlık sektöründe kullanılmasının doktor, hemşerilerin hastalara daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde müdahale etmesinde getireceği yararlar gösterilmiye çalışılmıştır. Bu amaçla bir cep bilgisayarı (pocket pc) programı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
RFID have become an important part of daily life. The main reasons for widespread use of RFDI are its capability to increase productivity and to make life easier.RFID has many application models. Car theft preventation, automatic bridge-passes, building entrances, library documentation and stocks are few of the many usages of RFID.RFID is the technology of transferring ID information of individuals and objects by means of radio waves. RFID is similar to the current smart card technologies. The main differentiator of RFID is its ability to run without contact. RFID technology consists of two main component, reader and transponder (elektronic label or TAG).The operating system of RFID reader, factors affecting the system performance, and security issues are examined in this thesis study. Collusion preventation protocols of RFID systems and their simulations are also examined.In addition to giving main principles of operations of RFID systems, this study examines the benefits of RFID systems in health sector as doctors and nurses are taking care of the patients.