RFID sistemlerde kazanımlar ve engellerin lojistik süreçlerde incelenmesine yönelik bir uygulama
An application on the evaluation of the benefits and barriers to RFID in logistics processes
  1. Tez No: 524398
  2. Yazar: OĞUZ YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR YAŞAR SAATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
RFID (Radyo Frekanslı Tanımlama) Sistemleri, kablosuz iletişim teknolojilerinde gelişmekte olan ve öncelikle lojistik olmak üzere birçok sahada uygulama açısından çok yaygın olan bir teknolojidir. RFID Sistemlerinin temel elemanları okuyucu, etiket ve antenlerdir. Radyo frekansı aracılığı ile etiketten alınması talep edilen veri cinsi alınır, eklenmek istenilen veri yazılır veya depolanır. Takip edilmesi edilmesi istenen ürün, araç yada canlı üzerine eklenen veya bünyesine sabitlenen taşınabilir etiketler sayesinde birçok sahada veri toplama, depolama, kontrol etme ve izlem gerçekleştirilerek etkin bir envanter kontrolü elde edilmektedir. RFID Sistemleri günümüz şartlarında kendine has teknolojisiyle kablosuz teknolojilerle entegre çalışabilme özelliği bulunan bir yapısı vardır. Üzerine yapılan akademik ve ticari çalışmalarla gelinen son nokta; gelecekteki RFID uygulamalarının özellikle lojistik sektörde olmak üzere birçok kolaylığı sağlayacağı beklentisini yaratmaktadır. RFID teknolojisi başta tedarik zinciri yönetiminin her aşaması olmak üzere kütüphane, sağlık, eğitim, güvenlik, hayvancılık, otoyol sistemleri, personel takip sistemleri, ilaç takip sistemleri vb. daha birçok platformda uygulanabilir bir yapıya sahip teknolojidir. Bu çalışma ile, RFID teknolojisinin yapısı yanı sıra tarihsel gelişimi, kullanım alanları, güvenliği, kazanım ve engelleri hakkında bilgi verilmek istenmiştir. Buna ek olarak RFID sisteminin lojistik bir süreç açışından incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
RFID (Radio Frequency Identification) Systems is a developing technology in wireless communication technologies and is very common in applications in many areas, primarily logistics. The three basic elements of RFID systems are readers, labels, and antennas. The data requested from the label is received via radio frequency, and the data to be added is written or stored. An efficient inventory control is achieved by carrying out data collection, storage, control and follow-up on multiple sites on the product being tracked, using portable stickers attached to or fixed on the vehicle body. The latest RFID Systems technology has evolved into a structure that is capable of being integrated with wireless technologies. Recent academic and commercial studies point to great the potential for RFID applications especially in the logistics sector. RFID technology is a technology that has a structure that is applicable to many platforms and can be used in all stages of supply chain management, including library, health, education, security, animal husbandry, highway systems, personnel tracking systems. This study aims to give information about the structure of RFID technology, as well as its historical development, usage areas, security, advantages and disadvantages. In particular, the RFID system is examined from the logistical process perspective.