Paralel hesaplama tekniğinin monte carlo simulasyonunda uygulanması
Application of parallel computing technique to monte carlo simulation
- Tez No: 221939
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN UYAVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu yüksek lisans tezi paralel hesaplama tekni ?ginin bilimsel çalı¸smalardaki geçerlili ?gini ve önemini gösterme amacındadır. Paralel hesaplama tekni ?gine ihtiyaç duyulma nedeni, günümüzde bilgisayarların oldukça geli¸smi¸s olmasına ra ?gmen özellikle birçok bilimsel çalı¸smaların tek bir i¸slemci tarafından gerçekle¸stirilebilmesinin çok uzun zaman alması ve bunların yüksek bilgisayar belleklerine ihtiyaç duyuyor olmasıdır. Bu tezin gayesi do?grultusunda, paralel hesaplama tekni ?gi bilimsel önemi olan bir sistem için uygulanmı ¸stır. Sentetik sistemlerden biyo-sistemlere kadar geni¸s bir alanı kapsayan polimer fizi?ginden bir sistemin Monte Carlo simulasyonu paralel hesaplama ile gerçekle¸stirilmi¸stir. Tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde konuya giri¸s ve problemin tasviri, ikinci bölümde Paralel Hesaplama tekni ?gi anlatılmı¸stır. Üçüncü bölümde MPI (Mesaj Geçme Arayüzü) konusunu detayları ile anlatarak uygulamalarına yer verilmi¸stir. Dördüncü bölümde problemin detayları verilmi¸s yapılan paralel hesaplama anlatılmı¸s ve elde edilen sonuçlar gösterilmi¸stir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar de ?gerlendirilmi¸stir. Bu tez 2006 yılında yapılmı¸stır ve 107 sayfadan olu¸smaktadır. ANAHTAR KEL?IMELER: MPI, Paralel Hesaplama, Monte Carlo Simulasyonu, LAMMPI, MCMC, Grid (Izgara), ideal polimer zinciri.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show the importance and the validity of parallel computing in scientific researches. The reason for the need to use parallel computing technique is that, although today?s computers are very well developed, many scientific works are not possible to be accomplished in only one computing unit. In the framework of this thesis, the technique of parallel computing is applied to a scientific problem, which has an importance in the pure science. The Monte Carlo Simulation of a polimeric system is carried out by using parallel computing technique. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, an introduction and the description of the work are given. In the second chapter, parallel computing is explained. In the next chapter, message passing interface (MPI) is explained in some detail and some applications are given. The fourth chapter is for the problem, the work done and also for the results obtained. The last chapter discusses the results and makes the conclusion. This thesis was written in 2006 and it consists of 107 pages. KEYWORDS: MPI, Parallel Computing, Monte Carlo Simulation, LAM-MPI, MCMC, Grid, ideal polymer chain.