Sudak (Stizostedion lucioperca L. 1758) balıklarında farklı konsantrasyondaki bazı pestisitlerin oluşturabileceği hematolojik ve histopatolojik değişimlerin incelenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 22199
  2. Yazar: GÜLŞEN ULUKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı pestisitlerin (Supracide, Çaptan ve Kelthane) farklı konsantrasyonlarda sudak (Stizostedion lucioperca) balıklarında meydana getirdiği hematolojik ve histopatolojik bozukluklar laboratuvar koşullarında biyodeneylerle araştırılmıştır. Uygulamada kullanılan 35 adet sudak balığı Eğirdir Gölünden avlanarak Eğirdir Su Ürünleri Yüksekokulu Balık Üretim Tesislerinde denemeye alınmıştır. Denemelerde kullanılan her üç pestisit balıklara 0.01 mg/lt ve 0.1 mg/lt olmak üzere iki farklı konsantrasyonda verilmiştir. Histopatolojik çalışmalarda dokularda saptanan belli başlı bozukluklar karaciğer hücrelerinde vakuoler dejenerasyon, hemorajik odaklar ve nekroz ; böbrek tübüllerinde parçalanma, haemapoetik dokuda azalma; dalak dokusundaki lenfositlerde sayıca azalma, hemoraji ve lenfoid hücrelerde lysis görülmüştür. Pestisite maruz bırakılan balıkların solungaç ve beyin dokularında görülen histopa tolojik tabloda ise solungaç flamentlerinde hyperplasia, hemoraji ve lamellalarda birbirine yapışma, beyin dokusunda ise hiperemi ile sinir ipliklerinde lysis saptanmıştır. Hematolojik çalışmalarda saptanan bulgular ise kelthane uygulanan balıkların kanında eritrositlerin şekillerini kaybederek parçalandıkları, diğer pestisitlere maruz bırakılan balıkların kan hücrelerinde morfolojik değişikliklerin yanı sıra özellikle supracide karşı vakuollü monositlerin oluşması ve fagosite olmuş supracide kristalleri dikkat çekici bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the histopathologic and haematologic changes of some pesticides in two different concentrations on pike-perch (Stizostedion lucioperca) were studied in experimental conditions. Thirty-five fish (31-110 g) were obtained from Lake Eğirdir and put into experimental tanks as in three groups. Fish were exposed to three different pesticides (Supracide, çaptan and kelthane) in two different concentrations as 0.01 mg/lt and 0.1 mg/lt. For histopathological study, tissue samples were dissected from liver, gill, spleen, kidney and brain fixed and embedded in paraffin wax. Sections (5 u) were stained with Haematoxylin-eosin. Histologically, the liver cells showed vacuoler defeneration and necrosis, Haemorrhage were observed in the liver. Epithelial cells in the kidney tubules were found generally necrotic and shoughed in the tubule lumens. Necrosis were present in some glomerulus and haemapoetik tissue of kidney were found reduced. Red and white pulp were found necrotic in the spleen. The gill epithelial cells were showed hyperplasia and fused lamellae. Hyperemia and lysis of nerve fibers were observed in the brain. For haematological study, smears of the blood samples were prepared and stained with Giemsa. The red blood cells morpho- logie were found damaged which exposed to kelthane. Red blood cells broken down completely in some blood samples. Supracide exposed fish monocytes also showed vacuolisation and contained crystals of supracide in some blood smears.