Karacaören I Baraj Gölü'ndeki sudak (Stizostedion lucioperca (L., 1758)) ve eğrez (Vimba vimba tenella (NORDMANN, 1840)) populasyonlarının bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of some biological characters of pikeperch (Stizostedion lucioperca (L., 1758)) and vimba (Vimba vimba tenella (NORDMANN, 1840)) populations in Karacaören I dam lake
- Tez No: 84637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada Karacaören I Baraj Gölü'nden Ekim 1996- Nisan 1998 tarihleri arasında 585 adet sudak {Stizostedion lucioperca (L., 1758)) ve 808 adet eğrez (Vimba vimba tenella (Nordmann, 1840)) bireyi yakalanarak, bazı büyüme, üreme, beslenme özellikleri ile ölüm oranlan incelenmiş ve stok analizi yapılmıştır. Sudak populasyonunun yaş dağılımı O-VEI arasında değişmiş, 0 ve I. yaş grubu populasyonunun çoğunluğunu oluşturmuştur. İncelenen örneklerin % 42.73'ü dişi, % 57.27' si erkek bireylerden oluşmaktadır. Sudak bireylerinde çatal boylar 12.7- 61.3 cm; total ağırlıklar ise 20 - 2756 g arasında değişmiştir. Von Bertalanffy büyüme denklemlerine ait büyüme parametreleri L? = 91.17 cm, W» = 8031.8 g, K = 0.0852, to = - 2.704 ve b = 3. 1441 olarak bulunmuştur. Karacaören I Baraj Gölü'ndeki sudakların üreme faaliyetinin Şubat sonundan Nisan sonuna kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı I olarak bulunmuştur. Yaş gruplarına ait ortalama yumurta sayısı 19992 (I) ile 438900 (VIII) arasında değişmiş ve kg ağırlığa düşen ortalama yumurta verimi 169269 yum/ kg olarak bulunmuştur. Populasyonda ortalama kondisyon 0.896 olup, yaşlara ve aylara göre değişim göstermiştir. Sudak tarafından tüketilen besinlerin % 91.68'ni arthropodların, % 4.66'm balıkların ve % 4.46'nı insecta üyelerinin oluşturduğu saptanmıştır. Sudak populasyonunda sabit parametre sistemine dayanan total ölüm katsayısı (Z) 0.47 y ', doğal ölüm katsayısı (M) 0.22 y“1 ve balıkçılık ölüm katsayısı (F) 0.25 y”1 olarak hesaplanmıştır. Sudak populasyonunun yaşama oram % 62.5, stok işletim oram % 53 olarak saptanmıştır. Populasyonda 22 cm'nin üzerindeki ortalama birey sayısı 430846; ortalama biomas ise 163441 kg olarak tahmin edilmiştir. Boy grupları üzerindeki balıkçılık ölüm oranlarının simulasyonu ile maksimum ürünün mevcut av gücünün % 20 azaltılması ile alınacağı belirlenmiştir. Eğrez populasyonunda yaşlar 0-VII arasında değişmiş ve incelenen örneklerin % 73.51'ni I-EL yaş grubu bireyler oluşturmuştur. Çatal boylar 11.7- 27.8 cm, total ağırlıklar ise 34- 345 g arasında değişmiştir. İncelenen örneklerin % 50.74'ü dişi ve % 49.26'sı erkek bireylerden oluşmaktadır. Eğrez populasyonunun büyüme parametrelerinden L? = 43.39 cm, W? - 1372.44 g, K = 0.0863, to - - 4.7615 ve b = 3.2164 olarak bulunmuştur. Karacaören I Baraj Gölü'ndeki eğrezlerin üreme faaliyetine Nisan ayı ortalarında başladığı ve bu faaliyetim Haziran sonuna kadar devam ettirdiği tespit edilmiştir. Eşeysel olgunluğa erişme yaşı dişilerde Il-in, erkeklerde II olarak bulunmuştur. Yaş gruplarına ait ortalama yumurta sayısı 8039 (II) ile 28137 (VE) arasında değişmiş, kg ağırlığa düşen ortalama yumurta verimi 20046 yum/ kg olarak bulunmuştur. Populasyonda ortalama kondisyon 1.405 olup, yaşlara ve aylara göre değişim göstermiştir. Eğrez populasyonunda sabit parametre sistemine dayanan total ölüm katsayısı (Z) 0.71 y '\ doğal ölüm katsayısı (M) 0.27 y "! ve balıkçılık ölüm katsayısı (F) 0.44 y 'l olarak hesaplanmıştır. Eğrez populasyonunun yaşama oram % 49.16, stok işletim oram % 62 olarak saptanmıştır. Populasyonda 18 cm'nin üzerindeki ortalama birey sayısı 762328; ortalama biomas ise 95044 kg olarak tahmin edilmiştir. Boy grupları üzerindeki balıkçılık ölüm oranlarının simulasyonu sonucu maksimum ürünün mevcut av gücünün % 40 artırılması ile alınacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, 585 pikeperch {Stizostedion lıtcioperca (L., 1758)) and 808 vimba (Vimba vimba tenella (Nordmann, 1840)) individuals captured during October 1996- April 1998 from Karacaören I Dam Lake and some properties of growth, reproduction, feeding and mortality were investigated and stock amount were estimated. The age composition of pikeperch population has ranged from changed between 0-VUI, 0 and I age group have been formed majority of population. The population was composed of 42.73 % females and 57.27 % males. The forked length and total weights of pikeperch samples varied from 12.7- 61.3 cm and 20- 2756 g respectively. Growth parameters belong to von Bertalanffy growth equations have been found as Loo = 91. 17 cm, Woo = 8031.8 g, K = 0.0852, to = -2.704 and b = 3. 1441. The reproduction activity of the pikeperch in the Karacaören I Dam Lake is determined as from the end of February to end of April. Sexual maturity ages are found as I. Average eggs number belong to age groups were changed between 19992 for 0 age individuals and 438900 for VIE age and mean eggs number for each kg fish was 169269 eggs/ kg. 91.68 % of the food consumed by pikeperch consist of arthropods, 4.66 % of fishes and 4.46 % of insects. The average condition in population was found as a 0.896, condition varied with ages and months. The mortality rates of pikeperch, according to constant parameter system were calculated as; Z = 0.47 y '*, M = 0.22 y *' and F = 0.25 y“\ The survival rate of the pikeperch is determined as 62.5 %, exploitation rate as 53 %. Mean number and mean biomas, bigger than 22 cm length, in population have been estimated as 430846 fish and 163441 kg. With the simulations of fishing mortality rates belong to each length group, it was determined that maxsimum sustainable yield (MS Y) could be obtained with 20 % reduction of the present effort. In the vimba population, age composition varied from 0- VII and 73.51 % of the investigated samples was belong to I- n age group. Measured fork length and total weights were varied between 11.7- 27.8 cm and 34- 345 g. The population composed of 50.74 % females and 49.26 % males. The growth parameters of vimba population were found as Loo = 43.39 cm, Woo - 1372.44 g, K = 0.0863, to = -4.7615 and b = 3.2164. It was determined that the reproduction activity of the vimba in the Karacaören I Dam Lake started in the middle of April and continued until the end of June. Sexual maturity ages were found as II- in for females and II for males. Average eggs number belong to age group varied between 8039 for n age individuals and 28137 for VH age and mean eggs number for each kg fish was 20046 egg/ kg. The average condition in population was found as a 1.405, varying with ages and months. The mortality rates of vimba, according to constant parameter system were calculated as; Z = 0.71 y ”\ M = 0.27 y“' and F - 0.44 y ”1. The survival rate of the vimba is determined as 49.16 %, exploitation rate as 62 %. Mean number and mean biomas offish, bigger than 18 cm length, in population have been estimated as 762328 and 95044 kg respectively. With the simulations of fishing mortality rates belong to each length group, it was determined that maksimum sustainable yield (MSY) could be obtained with increase 40 % increase of the present effort