Hirfanlı baraj gölü sudak (Stizostedion lucioperca L. 1758) populasyonunun bazı biyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on some biological properties of pike-perch (Stizostedion lucioperca L. 1758) population of Hirfanlı dam lake
- Tez No: 9476
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİRFANLI BARAJ GÖLÜ SUDAK (Stizostedion lucioperca L. 1758) POPULASYÖNUNUN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hasan Hüseyin ATAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabilim Dalx Danışman: Prof.Dr. Doğan ATAY 1990, Sayfa: 63 Jüri: Prof.Dr. Doğan ATAY : Prof. Dr. Muşta fa KURU : Doç. Dr o Muşta fa KARABAM Bu araştırma, Hirfanlı baraj gölüne 1970 yılında stoklanan ve 1977 yılından bu yana üzerinde çalışılmayan ve ihraç edilebilme olanağı yüksek olan sudak (Stizoste dion lucioperca L.1758) balıklarının bazı populasyon özel liklerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak 1989-Haziran 1989 tarihleri ara sında yürütülmüş, örnekler 15 günde bir avlanmış ve Hir fanlı baraj gölünden avlanan 191 adet sudak balığında yaş, boy, ağırlık, cinsiyet, üreme ve ölüm oranları tespit edil miştir. Sudak balıklarında boy 18,7 cm ile 56,0 cm ara sında değişim göstermiş, I. yaş grubunda ortalama boy 2 3,88 cm, II. yaş grubunda 2 7,8 cm olarak bulunmuş, ağır lık 57.0 gr. ile 1970.0 gr. arasında değişmiş ve I. yaş grubunda ortalama ağırlık 129.85 gr., II. yaş grubunda 201.61 gr. olarak bulunmuştur.iv Populasyonda boy-ağırlık ilişkisi toplam bütün balıklarda; Log W=-l,9218 + 2,9229 Log FL. olarak hesaplanmıştır. Populasyonda kondisyon faktörü: K= 0,9294 olarak bulunmuş ve önceki yıllara göre kondisyon faktörü boy ve ağırlıkça bir azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Populasyonda üreme yaşı erkek ve.dişiler için II-III yaş olarak belirlenmiş ve önceki yıllara göre bir yaş büyümüştür, üremenin Mart sonu ve Haziran ayları ara sında olduğu saptanmıştır. Dişilerin yumurta verimi orta lama olarak 98954 adet/kg bulunmuştur. Populasyonda yaş grupları I-VII arasında sıra sıyla %13.61, %18,32, %22,51, %27,74, %9,42, %5,23, %3,14 oranlarında değişim göstermiştir. Populasyonda toplam ölüm oranı 0,6092, toplam ölüm katsayısı 0,9395 olarak hesap lanmıştır. SNfiHTAR KELİMELER: Sudak balığı (Stizostedion lucioperca L. 1758), Gonadosomatik indeks (GSI), Kondisyon faktörü.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON SOME BIOLOGICAL PROPERTIES OF PIKE-PERCH (Stizostedion lucioperca L. 1758) POPULATION OF HİR.FANLI DAM LAKE Hasan Hüseyin ATAR Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof.Dr. Doğan AT AY 1990, Page: 63 Jury: Prof.Dr. Doğan AT AY : Prof. Dr. Mustafa KURU : Assoc. Prof. Dr.Mustaf 3 XARABA'JJ&K This research have been done to determine some population properties of pike-perch (Stizostedion lucioperca L. 1758) which have economic value and export possibilities. Pike-perch had been introduced in Hirfanlx dam lake in 1970 and hain't been investigated since 1977. The research was carried out between January 1989 and June 1989. The samples were catched twice a month and age, length, weight, sex, reproduction and mortality rate have been determined on 191 fishes. Length of pike-perch varied between 18. 7 cm and 56,0 cm. Avarage length in I. ages class and II. ages class have been determined as 23*88 cm and 27-8 cm respectively. Weight of pike-perch varied between 57,0 gr. and 1970.0 gr. Avarage weight in I. ages class and II. ages class have been determined as 129-85 gr. and 201.61 gr. respectively. The length-weight relationship of total population was calculated as;vi Log W= -1.9218 + 2.9229 LogL. In the population, condition factor (K= 0,9294) and avarage length and weight have been found to be reduced according to previous years. Males and females were mature at ages II-III and spawning occured during late March and June. Fecundity has been found as 98.854 egg/per kg. The ages of the pike-perch population varied between I and VII and age groups have been determined orderly in the population %13.61, %18.32, %22.51, %27.74, %9.42, %5.23, %3.14. Total mortality rate was estimated at 0.6402. KEY WORDS: Pike-perch (Stizostedion lucioperca L.1758), Gonad o somatic index (GSI), Condition factor.