Sürekli boru reaktörde homojen izoterm gaz reaksiyonları örneğinde mol sayısı artışının basınç kaybı ve kimyasal dönüşüme etkilerinin teorik incelenmesi
A Theoretical investigation on the effects of mole number increase to the pressure drop and chemical convertion in the homogeneous isotherm gas reactions inside a steady tubular reactor
- Tez No: 22203
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. KAZIM TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET SÜREKLİ BORU REAKTÖRDE, HOMOJEN İZOTERM GAZ REAKSİYONLARI ÖRNEĞİNDE, MOL SAYISI ARTIŞININ BASINÇ KAYBI VE KİMYASAL DÖNÜŞÜME ETKİLERİNİN TEORİK İNCELENMESİ Takdim ©dilen çalışmada laminar akışlı, izoterm bir boru reaktörde, endoterm, homojen gaz reaksiyonları olan A » 2B, A > B model reaksiyonları için, mol sayısı artışının basınç kaybına ve kimyasal dönüşüme etkisi teorik olarak araştırılmıştır. Bu araştırma için gerekli matematiksel tanım; akış, süreklilik, kütle transfer ve ideal gaz denklemleri ile belirlenmiştir. Denklem sistemi boyutsuz büyüklüklerle ifade edilmiştir. Hesaplar esnasında elde edilen kısmi türevli denklem sisteminde lineer olmayan terimler lineer leş t ir i İmiş ve sonlu farklar yöntemiyle çözüme varılmıştır. Çözümler diyagramlar halinde verilmiştir. Elde edilen sonuçlardan, mol sayısındaki artışın, hız alanındaki büyümeye sebep olduğu görülmüştür. Mol sayısı artışı olan A * 2B reaksiyonundaki kimyasal dönüşüm daha düşüktür. Basınç kaybı ise A > B reaksiyonu durumunana zaran daha büyüktür. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY A THEORETICAL INVESTIGATION ON THE EFFECTS OF MOLE NUMBER INCREASE TO THE PRESSURE DROP AND CHEMICAL CONVERTION IN THE HOMOGENEOUS ISOTHERM GAS REACTIONS INSIDE A STEADY TUBULAR REACTOR In the presented study, the effect of mole number incre ase to the pressure drop and chemical convertion is theore tically investigated for model reactions A >B, A >2B which are endotherm, homogeneous gas reactions inside a tubu lar reactor with isotherm, laminar flow. For this investiga tion, the required mathematical definition is defined by the flow, mass transfer and ideal gas equations. The system of the equations is defined by dimensionless quantities. In the calculations, the partial differential equations solved by finite difference method by making the nonlinear terms to be linear. The solutions are given by diagrams. The results have shown that an increase in the mole num ber causes a similar magnification in the velocity field. The chemical convertion is relatively slow in the A >2B reac tion. Pressure drop, on the other hand, with respect to the A >B reaction, is greater. Ill