Matematiksel modeller ve akışlara uygulanması
Mathematical models and their application to flows
- Tez No: 22204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞALVARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET MATEMATİKSEL MODELLER VE AKIŞLARA UYGULANMASI Mak.Müh. Salih FÎŞEK Anahtar Kelimeler s Lamiher, Türbülans, Matematiksel Modeli eme, Alan Modelleri, Ge rilme Eşitliği, Kinetik Enerji, Efektif Viskozite, Sınır Tabaka. Makina mühendisleri, genelde, laminer ve türbülanslı akışlarla ilgilenmektedir. Pratikte, örneğin ısı eşanjör- leri, kazanlar, gaz türbinleri, pistonlu motorlar ve çoğu fan ve pompalarda akış hemen hemen daima türbülanslıdır. Bu yüzden türbülanslı akışın basınç kayıpları, akış model leri ve ısı değişimlerini tahmin etme yeteneği makina mü hendisliği cihazları tasarımcısı için çok büyük de^er taşı maktadır. Hesap yaklaşımı, mühendisin değişik model şekilleri ni değişik fiziksel koşullar altında bağıl olarak kısa za man ve oldukça düşük maliyette araştırmasına olanak verir. Bir“akış modeli”, ileri sayısal tekniklerle birlikte çö züldüğünde, akış bölgesinde hız, basınç ve sıcaklıkları he saplamaya olanak veren bir denklemler setidir. Bu çalışmada, bazı tipik problem sınıfları özetlen miş ve genel akış modelleri ile bunların, bir mühendisin çoğunlukla ilgilendiği akışların tahminine uygulanması in celenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MATHEMATICAL MODELS AND THEIR APPLICATION TO FLOWS Mech.Eng. Salih FÎŞEK Key Words : Laminar, Turbulence, Mathematical Model ling, Field Models, Stress Equation, Ki netic Energy, Effective Viscosity, Boun dary-Layer. The Mechanical Engineers are usually concerned with laminar and turbulent flows. In practise, for instance, flows in heat-exchangers, boilers, gas turbines, reciproca ting engines and the majority of fan and pumps are nearly always turbulent. The ability to predict the pressure drops, the flow patterns and the heat fluxes of turbulent flows is therefore of great value to the designer of mecha nical engineering equipment. The computational approach allows the engineer to investigate different model configurations under different physical conditions in a relatively short time and at greatly reduced cost. A“model of flow”means a set of equations which, when solved simultaneously by sophistica ted numerical techniques, allows to determine the velociti es, pressures and temperatures through out the flow region. In this study, some typical class of problems have been summarised, and general flow models and their applica tion to the prediction of flows with which an engineer is commonly concerned have been investigated. XI