Eğirdir Gölü köprü avlağında bulunan bazı bentik organizmaların (Gammarus sp. ve Dreissena polymorpha) yapılarının kimyasal analizleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 22202
  2. Yazar: FATMA ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir Gölü Köprü avlağı bentik organizmaların dan olan Gammarus sp. ve bivalve mollusklardan Dreissena polymorpha nın kimyasal kompozisyonlarının mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Bentik organizma örnekleri, Köprü avlağında belirlenen 3 istasyonda littoral zondan Kasım, 1990-Ağustos. 1991 tarihleri arasında mevsimsel olarak toplanmıştır. Gammarus sp. ağ kepçe kullanılarak, Dreissena polymorpha ise pens ve el yardımıyla toplan mıştır. Toplanan organizmalarda nem, ham protein, ham yağ, ham kül, karbonhidrat ve mineral madde analizleri yapılmıştır. Her iki organizmanın enerji düzeyleri analiz sonuçlarından faydalanıla rak hesaplanmıştır. Köprü avlağında bulunun Gammarus sp. ve Dreissena polymorpha nın kimyasal kompozisyonlarının mevsimsel bir değişim gösterdiği, istasyonlar arasında ise sadece Dreissena polymorpha ' nın ham kül oranında bariz bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Her iki organizmanın kimyasal kompozisyonu şu şekilde saptanmıştır. Gammarus sp. de nem % 76,9, kuru madde % 23,1, ham protein % 47,1, ham yağ % 8,7, ham kül % 27,8, karbonhidrat % 16,4, mineral maddelerden kalsiyum 40,98 mg/gr, magnezyum 16,7 mg/gr olarak tespit edil miştir. Dreissena polymorpha etinde ise nem % 85,3, kuru madde % 14,7, ham protein % 63,0, ham yağ % 9,2, ham kül % 15,8, karbon hidrat % 12,0, mineral maddelerden kalsiyum 14,80 mg/gr, magnezyum 0,14 mg/gr olarak tespit edilmiştir. Enerji düzeyleri ise Gammarus sp. de 4,1 k cal/gr, Dreissena polymorpha etinde ise 4,9 k cal/gr olarak saptanmıştır. Sonuç olarak her iki organizmanın gölde yaşayan balıkların beslenmeleri açısından değerli besin kaynakları oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present work was carried out to study, chemical compo sition of the some benthic fauna (Gammarus sp. and Dreissena polymorpha) at the Köprü fishing ground in Lake Eğirdir. Benthic samples were collected from 3 sampling sites of littoral zone between September, 1990-August, 1991 in every month. Gammarus sp. was taken by scoop net, Dreissena polymorpha was taken by forseps and hand. Collected organisms were chemically methods. In this study, investigated paremeters are; moisture, dry matter, crude protein, crude fat, crude ash, carbohydrate, mineral matter. The energy levels of organisms were calculated according to the analysis results. Chemical compositions of Gammarus sp. and Dreissena polymorpha in the Köprü fishing ground changed seasonally. The chemical compo sitions of organisms were not changed significantly among the sampling sites. The average chemical composition of Gammarus sp. was found as 76,9 % moisture, 23,1 % dry matter, 47,1 % crude protein, 8,7 % crude fat, 27,8 % crude ash, 16,4 % carbohydrate 40,98 mg/gr calcium and 16,7 mg/gr magnesium in dry matter basis. The average chemical composition of Dreissena polymorpha flesh was composed in average 85,3 % moisture, 14,7 % dry matter, 63,0 % crude protein, 9,2 % crude fat, 15,8 % crude ash 12,H. % carbohydrate, 14,80 mg/gr calcium and 0,14 mg/gr magnesium in dry matter basis. Energy lavels both of organisms were found, 4,1 k cal/gr in Gammarus sp., 4,9 k cal/gr in Dreissena polymorpha flesh. This results indicated that these organisms are valuable food source for the fishes in Lake Eğirdir. VI