Toz enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilmiş titanyumun yapay tükürük ortamında korozyon davranışının incelenmesi
An investigation of corrosion behaviour of powder injection moulded titanium in artificial saliva
  1. Tez No: 222060
  2. Yazar: RAMAZAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, toz enjeksiyon kalıplama yöntemi (TEK) ile titanyum numuneler üretilmiştir. Kalıplama işlemi için % 99.98 saflıkta ve ortalama 45 ? m partikül boyutuna sahip titanyum tozları kullanılmıştır. Bağlayıcı olarak polimetilmetakrilat (PMMA) ve polietilenglikol (PEG) karışımı kullanılmış ve numuneler 1250 ? C'de sinterlenmiştir. TEK yöntemi ile üretilen Ti numunelerin (TEK-Ti) ve karşılaştırmak için ticari saflıktaki Ti (CP-Ti) numunelerinin, florlu (0.01M, 0,1M ve 0.5M) ve florsuz yapay tükürük ortamında pH'a bağlı (6.5 ve 3.0) vücut sıcaklığına yakın sıcaklıktaki (37±1 ? C) korozyon davranışları incelenmiştir. Ayrıca, numunelere termal oksidasyon işlemi uygulanmış ve korozyon davranışına etkisi incelenmiştir. Termal oksidasyon işlemi 800 oC sıcaklıkta 8 saat süre ile uygulanmıştır. Korozyon testleri, taramalı potansiyostat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı incelemeleri taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile yapılmıştır.Sonuçlar, pH oranının düşmesi ve flor oranının artışı ile korozyon direncinde azalma olduğunu göstermiştir. SEM analizleri ve potansiyodinamik polarizasyon test sonuçları TEK-Ti numunelerin CP-Ti numunelere benzer korozyon davranışları sergilediğini göstermekle birlikte TEK-Ti numuneleri yüksek flor içeren ortamlarda CP-Ti numunelerden daha iyi potansiyel ve korozyon akım değerleri vermiştir. Termal oksidasyon işlemi ile TEK-Ti ve CP-Ti numunelerinin her ikisinin de korozyon direncinde iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ti samples have been produced by powder injection moulding (PIM). Ti powders having 45 µm mean particle diameter were used for PIM process. Polymetilmetacrylate and polyetilglicol (PMMA/PEG) mixture were used as binder for the injection processing whereas the sintering temperature was 1250 ? C. Corrosion behaviours of both Ti samples produced by PIM (TEK-Ti) and commercially pure Ti, used for comparison, have been investigated as a function of flour content (0.01M, 0.1M and 0.5M) and pH variatons (6.5 and 3.0) of artifical saliva at body temperature (37±1 ? C). The oxidation treatment was performed at 800 ? C for 8h in air. Corrosion tests have been carried out by using potantiodynamic polarisation measurements. Scanning Electron Microscopy (SEM) has been used for microstructural evaluations.Results showed that corrosion resistance decreased with increasing flour content and decreasing pH value. Both SEM analaysis and potentiodynamic polarisation measurements indicated that corrosion resistance of TEK-Ti showed similar corrosion characteristics to that of CP-Ti samples in artificial saliva. However, TEK-Ti samples presented better corrosion potential and current densities as compared to those of CP-Ti samples especially in high flour containing artificial saliva. Thermal oxidation increased corrosion resistance of both TEK-Ti and CP-Ti samples.