Soğuk deformasyon ve kaynak ısı girdisinin aısı 304 paslanmaz çelik direnç kaynak kalitesine etkisi
An effect of cold deformation and heat input in the resistance spot weld quality of aisi 304 stainless steel
- Tez No: 222061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektrot baskı kuvveti, kaynak akım şiddeti ve kaynak zamanı direnç kaynak yönteminin en önemli parametrelerindendir. AISI 304 ostenitik paslanmaz çelik sacların nokta direnç kaynak kalitesine, malzemenin kaynak öncesi farklı oranlarda maruz kaldığı (%5, %10 ve %20) soğuk deformasyonun, kaynak zamanına bağlı olarak artan ısı girdisi ve kaynak atmosferinin etkisi bu çalışmada araştırılmıştır. Bu amaçla kaynak kalitesini belirlemek için bağlantının mikroyapısı incelenerek, sertlik ve çekme makaslama yükü taşıma kapasitesi belirlenmiştir. Bağlantının mekanik özelliklerinin kaynak zamanı ve kaynaktan önce uygulanan soğuk deformasyon miktarına bağlı olduğu bulunmuştur. Kaynağın ısıl işlem etkisinden dolayı soğuk deforme edilmiş ostenitik paslanmaz çeliklerin nokta direnç kaynaklı birleştirme tasarımlarında dayanım kaybı hesaba katılmalıdır. Sonuç olarak, soğuk deforme edilmiş ostenitik paslanmaz çelikler en düşük ısı girdisinde birleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The electrode force, weld current, and weld time are three essential parameters of the resistance spot welding processes. This paper deals with the characterization and understanding the effect of weld time and the influence of different weld atmosphere in the resistance spot weldability of AISI 304 grade stainless steel deformed in tension by 5, 10, or % 20. Therefore, the microstructure of weldment was evaluated and the hardness and tensile shear load bearing capacity of weldment was also determined. It was found that the final mechanical properties of weldment are directly related to the parameters of the process used, knowing the weld time, weld atmosphere and level of deformation prior to welding. Due to annealing effects of welding, the strength losses for cold deformed austenitic stainless steel should be taken into account in structural designs involves spot welding. As a conclusion, the cold deformed austenitic stainless steel should be spot welded by setting lowest heat input.