Endüstriyel ahşap doğrama performansına ısıl işlem ve emprenye işleminin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of heat treatment and impregnation to the industrial woodwork joinery
- Tez No: 395657
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem (thermo-process) ve çam reçinesinde çözülmüş doğal tanen çözeltisi ile emprenye işleminin endüstriyel ahşap doğramanın açık hava şartlarına karşı performansına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmış ve işlem görmüş ağaç malzemenin mekanik özellikleri araştırılmıştır. Bu maksatla, ülkemizde doğal olarak yetişen ve ticari olarak önemli bir değere sahip Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Kestane (Castanea Sativa) ağaçları kullanılmıştır. Ahşap doğramalar gerçek boyutlarda ve diyagonal örnekler şeklinde hazırlanmıştır. Konstrüksiyon olarak çift zıvana, tutkal türü olarak Poliüretan (D-VTKA) ve çift bileşenli PVAc (PVAc-D4) tutkalları kullanılmıştır. Deney örneklerine Thermo S sınıfında 185 ºC sıcaklığında ve su buharı koruması ile ısıl işlem uygulanmıştır. Isıl işlem sırasında ağaç malzemenin yapısında yer alan temel maddeler ve koruyucu ekstraktif maddelerin değişime uğradığı bilinmektedir. Bu nedenle, ısıl işlem uygulamasından sonra, bir kısım deney örneklerine açık hava şartlarına karşı dayanıklılığı artırmak için emprenye işlemi yapılmıştır. Daha sonra, tüm deney örnekleri 1 yıl süre ile açık hava şartlarında bekletilmiştir. Bekleme süresinin sonunda, örnekler üzerinde gerekli standartlara uyularak performans deneyleri (diyagonal basınç deneyi, pencere sarkma deneyi) yapılmıştır. Deney örneklerinde yoğunluk ve retensiyon tayini için gerekli ölçümler yapılmıştır. Sonuç olarak, her iki ağaç türünde de ısıl işlem uygulaması tam kuru yoğunluğu düşük oranda azaltırken, hava kurusu yoğunluğu daha yüksek oranda azaltmıştır. Sarıçam'ın tam kuru yoğunluğu 0,482 gr/cm3, hava kurusu yoğunluğu (%12) 0,503 gr/cm3 olarak tespit edilmiştir. Kestane'nin tam kuru yoğunluğu 0,540 gr/cm3, hava kurusu yoğunluğu (%12) 0,599 gr/cm3 olarak tespit edilmiştir. Retensiyon miktarı ise sarıçamda 11,26 kg/cm3, kestanede ise 10,96 kg/cm3 olarak hesaplanmıştır. Basınç performans sonuçları incelendiğinde, L-Tipi örneklerde ağaç türü bakımından en yüksek değer 4098 N olarak kestane numunelerinde, tam çerçeve örneklerde ise en yüksek değer 5273 N olarak sarıçam numunelerinde bulunmuştur. Ancak istatistiksel olarak her iki ağaç türüde aynı grupta yer almıştır. Tutkal bakımından D-VTKA tutkalı tercih edilebilir. İşlem çeşidi bakımından ısıl işlem ve emprenye işleminin birlikte kullanılması diyagonal performans ve deformasyon için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermo-process and impregnation process held an open-air conditions to determine the effects of industrial performance of woodwork joinery, investigated the development of the mechanical properties of wood material. To this end, our country has a value which grows naturally and commercially important pine (Pinus sylvestris L.) and chestnut (Castanea sativa) tree were used. The wood windows were set out examples of the actual sizes and diagonal. The double tenons as for the construction and polyurethane (D-VTKA) and PVAc-D4 adhesives for glue type were used. In Thermo S class at 185 ºC temperature with a thermo-vapor process protections, heat treatment was applied to the test samples. During heat teratment, it is known that basic elements existing in the wood material and protective extractive elements have undergone some changes. Hence, after the application of the heat treatment by immersion, impregnated process was implemented to some of the test samples to increase the endurance against open-air conditions. Then, the impregnation of natural wood (control), only heat-treated and heat treatment+impregnated samples were kept for 1 year under outdoor conditions. At the end of the standby period, according to the principles specified in standard performance tests (diagonal compression test, windows hang test) have been done on samples. The necessary measurements were made on test samples so as to determine the density and retention. As a result, though both wood types have decreased the full dry density somewhat, the air dry density has decreased more significantly. The scots pine's full dry density was determined to be 0,482 gr/cm3 while it's air dry density was determined to be (%12) 0,503 gr/cm3. Chestnut's full dry density was determined to be 0,540 gr/cm3, air dry density was determined to be (%12) 0,599 gr/cm3. The retention amounts were recorded as follows: 11,26 kg/cm3 for scots pine and 10,96 kg/cm3 for chestnut. When the pressure performance results were analyzed the highest values among L-type wood samples were noted with 4098 N in chestnut and with full frame samples were noted with 5273 N as scots pine. However, statistically speaking, both were in the same group. In terms of glue one may prefer D-VTKA. In terms of procedure it is recommended that both thermo process and impregnation are used together for diagonal performance and deformation.