Termal yaşlandırmanın ahşap ve ahşap yapıştırıcılarına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of thermal aging on wood and wood adhessive
  1. Tez No: 222072
  2. Yazar: MEHMET NURİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Termal yaşlandırmanın yapıştırıcıların mekanik özellikleri üzerine oluşturacağı tahribat derecesi ile tahribatın oluştuğu süreler yapıştırıcı ve ağaç türlerine göre belirlenmiştir. Masif ağaç malzeme olarak mobilya endüstrisinde en çok tercih edilen Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky.), Sapsız Meşe (Quercus petreae L.) ve Uludağ Göknarı (Abies bornmülleriana M.) odunları, yapıştırıcı olarak PVAc, D-VTKA, Fenol Formaldehit, Melamin Formaldehit ve Üre Formaldehit yapıştırıcıları kullanılmıştır. TS EN 205 standardına göre örnek numuneler oluşturularak 15, 30, 45, 60, 75 ve 90 günlük sürelerle, 20, 40, 60 ve 80 °C sıcaklık şartlarında ASTM D1183-3 standard'ına göre termal yaşlandırmaya tabi tutulmuş örneklerin yapışma dirençleri belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlar ANOVA ve Duncan testi kullanılarak termal işlem görmüş ahşap yapıştırıcı ve odunların mekanik özelliklerine artan sıcaklık ve sürelerin etkileri belirlenmiştir. Sıcaklık ve sürenin artmasıyla mekanik özellikte düşüş olduğu gözlemlenmiştir.Termal yaşlandırmaya maruz bırakılmış Sapsız Meşe odunun bekletme süreleri , tutkal türleri ve kontrol grubu karşılaştırmasında toplam süre sonunda D-VTKA tutkalında % 14, PVAc tutkalında %16 Fenol Formaldehit tutkalında % 8, Üre Formaldehit tutkalında %4 ve Melamin tutkalında %6'lık yapışma direnci kaybı belirlenmiştir.Termal yaşlandırmaya maruz bırakılmış bekletme süreleri ve tutkal türleri karşılaştırıldığında genel olarak bütün tutkallarda yapışma dirençi kaybı olduğu belirlenmiştir. Kontrol gruplarına göre toplam sürede D-VTKA'da %14,5, PVAc %16 Fenol Formaldehit'te %8,25, Melamin Formaldehit'te %8 ve Üre Formaldehit % 7,5 oranında yapışma direnci kaybı belirlenmiştir.Formaldehit reçinelerinin artan sıcaklık ve süreye bağlı olarak genelde iyi yapışma direnci gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of destroying that the thermal aging will form over the mechanical characteristics of adhesives and the time that the destroying forms have been determined based on the types of adhesives and trees. As massive tree material, the mostly preferred pine (Pines sylvestris L.), Oriental beech (Fagus orientalis L.), Oak (Quercus petreae L.) and Uludag fir (abies bornmüllerina M.) woods, and as adhesives, PVAc, D-VTKA, Fenol Formaldehyde, Melamine Formaldehyde and Urea Formaldehyde adhesives have been used. Sample patterns have been formed based on the standards of TS EN 205, adhesive resistances of samples which were tested in terms their thermal aging characteristics with the periods of 15, 30, 45, 60, 75 and 90 days, in 20, 40, 60 ve 80 °C conditions based on the standards of ASTM-D 1183 have been determined.Using the obtained results, the effect of increasing temperatures and durations over the mechanical caharacteristics of wooden adhesives and woods which have experienced thermalprocess using ANOVA and Duncan test have been determined. A decrease in mechanical characteristics has been observed with the increase in temperature and duration.When the durations period of Oak wood experiencing thermal aging are compared with adhesive types and control group, a loss in adhesive resistance has been observed in Oak (Quercus petreae L.). Based on the control groups, in the total duration, a loss of adhesive resistance in the rate of 16 % in PVAc, 14 % in D-VTKA , 8 % in Phenol Formaldehyde , 4 % in Melamine Formaldehyde and 6 % in Urea Formaldehyde have been determined.When the durations and adhesive types experiencing thermal aging are compared, a loss in adhesive resistance has been observed all adhesives. Based on the control groups, in the total duration, a loss of adhesive resistance in the rate of 16 % in PVAc, 14,5 % in D-VTKA , 8,25 % in Phenol Formaldehyde , 8 % in Melamine Formaldehyde and 7,25 % in Urea Formaldehyde have been determined. Ithas been observed that the formaldehyd resins usually show good adhesive resistance considering the increasing temperature and duration.