Termal döngülerle yaşlandırmanın üç farklı protez kaide materyali ile iki farklı yumuşak astar materyalinin çekme ve sıyrılma bağlantı direncine etkisinin ölçülmesi
The evaluation of bond strength of three denture base resins to two soft-lining materials following thermocycling. istanbul university, institute of health science, department of prosthodontics
- Tez No: 361535
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda termal döngülerle yaşlandırmanın üç farklı protez kaide materyali ile iki farklı yumuşak astar materyalinin çekme ve sıyrılma bağlantı direncine etkisinin ölçülmesi işlemi gerçekleştirilerek in-vitro olarak incelenmesi amaçlandı. Üç farklı protez kaide materyali (Eclipse, Lucitone-199, Paladent-20) ile ısıyla polimerize edilen iki farklı yumuşak astar maddesiyle (Molloplast-B, Vertex-Soft) bağlantısı incelendi. Yumuşak astarla kaide materyalleri arasındaki bağlantı direnci ve termal döngülerin bu bağlantıya etkisi, çekme ve 180° sıyrılma bağlantı testleriyle ölçüldü. Çekme bağlantı testi için 10'ar örnekten toplam 120 örnek; sıyrılma bağlantı testi için 7'şer örnekten toplam 84 örnek mevcuttur. Her bir kaide materyali-yumuşak astar bağlantı örneklerinin yarısı 24 saat boyunca 37°C suda bekletildi; diğer yarısına, 5°C ve 55°C'lik su banyolarında 3000 termal döngü uygulandı. Ardından 10 mm/dk hızla çekme ve sıyrılma testleri uygulandı. Kopma öncesi maksimum gerilim ve başarısızlık tipi (adeziv, koheziv, mikst) kaydedildi. Kolmogorov-Smirnov Test, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Mann-Whitney U Testi kullanılarak p≤0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel incelemeler gerçekleştirildi. En yüksek bağlantı direnci çekme testinde termal döngü olmaksızın ve sonrasında yapılan ölçümlerde Lucitone199/Vertex-Soft grubunda, sıyrılma testinde termal döngü olmaksızın Paladent20/Molloplast-B, sonrasında Paladent20/Vertex Soft grubunda saptandı. Çekme ve sıyrılma testinde en zayıf bağlantı direnci saptanan Eclipse/Vertex-Soft grubunda aynı zamanda yüksek oranda adeziv başarısızlık gözlendi. Termal döngü uygulaması sıyrılma testi Eclipse/Vertex-Soft örnekleri haricinde bağlantı dirençlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik yaratmadı. UDMA esaslı Eclipse kaide reçinesinin silikon esaslı Molloplast-B ile bağlantısı diğer kaide materyallerine yakın değerlerdeyken, akrilik esaslı Vertex-Soft ile bağlantı direncinin diğer kaide materyallerinden düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating the effect of thermocycling on the tensile and peel bond strength between three different denture base materials (Eclipse, Lucitone-199, Paladent-20) and two different heat-cured soft-liners (Molloplast-B, Vertex-Soft). Tensile and 180° peel bond strength tests were used for measuring the bond strength and the effect of thermocycling on the bond between denture base material and soft liner. The specimens for each group were stored in water at 37°C for 24 hours and the half of the specimens were thermocycled (3000 cycles) between baths of 5°C-55°C. Then tensile and peel tests were carried out with a crosshead speed of 10mm/min. The maximum stress to cause rupture and the mode of failure (adhesive, cohesive or mixed) were determined. Kolmogorov-Smirnov-Test, Kruskal-Wallis-Test, Mann-Whitney-U-Test were used for statistical analyses (p≤0.05). In the tensile test Lucitone-199/Vertex-Soft group produced the highest bond strength values both in thermocycled and not thermocycled groups. In the peel test, in non-thermocycled specimens Paladent20/Molloplast-B and in thermocycled specimens Paladent-20/Vertex-soft produced the highest bond strength values. Eclipse/Vertex-soft specimens demonstrated the lowest bond strength values and mostly adhesive failure in both of the tensile and peel bond tests. Results of this study indicated that thermocycling didn't make any significant difference in bond strength values except one group. Thermocycled-Eclipse/Vertex-Soft specimens indicated a significant decrease in peel bond strength values. UDMA based Eclipse and silicone based Molloplast-B presented similar values to the other denture base materials. On the other hand Eclipse/Vertex-Soft bond showed lower than the other groups.