Çeşitli kimyasal maddelerle emprenye edilen lamine ağaç malzemelerin yanma mukavemetinin araştırılması
Research on combustion properties laminated veneer lumber of impregnated with some chemicals materials
- Tez No: 222073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİYET ŞAHİN KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, emprenye edilmiş ağaç malzemeden üretilen 3 katmanlı lamine ağaç malzemenin yanma özellikleri araştırılmıştır. Lamine elemanların dış katmanlarında Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Sapsız Meşe (Quercus petraea subsp. İberica) orta katmanda ise Titrek Kavak (Populus tremula L.) odunlarından üretilen papel kaplamalar kullanılmıştır. Bu amaçla, boraks, borik asit, boraks+borik asit ve diamonyum fosfat kimyasalları yanmayı geciktirici kimyasal maddeler olarak kullanılmıştır. Bunun için örnekler, çift vakum yöntemi ile emprenye edildikten sonra üre formaldehit (ÜF), fenol formaldehit (FF) ve melamin üre formaldehit (MUF) tutkalları ile yüksek sıcaklıkta preslenerek lamine ağaç malzemeler elde edilmiştir. Örneklerin yanma direnci değerleri ASTM ? E 69 esaslarına göre belirlenmiştir. Yanma deneyinde; ağırlık kaybı (%), açığa çıkan O2 (%), CO (ppm) ve sıcaklık değerleri (0C) ölçülmüştür. Yanma deneyi sonuçlarına göre; en az ağırlık kaybı (% 64,40) diamonyum fosfat emprenye maddesi kullanılarak elde edilen ve MUF tutkalı ile yapıştırılan örneklerde elde edilmiştir. En fazla oksijen miktarı (% 21,71) ve en az sıcaklık değeri (143,30 0C) diamonyum fosfat emprenye maddesi kullanılarak emprenye edilen ve FF tutkalı ile yapıştırılan örneklerde elde edilmiştir. CO miktarı en az (252,92 ppm ) boraks emprenye maddesi kullanılarak emprenye edilen ve ÜF tutkalı ile yapıştırılan örneklerde elde edilmiştir. Buna göre; lamine örneklerin yanma deneyinde diamonyum fosfat ve boraks en etkili yanmayı azaltıcı emprenye maddesi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, combustion properties of laminated veneer lumber produced 3 ply, impregnated wood materials were investigated. For this purpose, Scotch pine (Pinus sylvestris L.) and Oak (Quercus petraea subsp. İberica) woods were used outer ply and Poplar (Populus tremula L.) used for core ply in LVL. Borax, boric acid, borax+boric acid and diammonium phosphate were used as fire retardant chemical substance. The vacuum-press (Vac-Vac) was used for impregnation process. Laminated veneer lumber were obtained samples, applied metod pressing with ürea formaldehyde (ÜF), phenol formaldehyde (PF) and melamine-urea-formaldehyde (MUF) adhesives. The combustion test was performed according to the procedure defined in the ASTM ? E 69 standards, respectively. In the combustion tests; weight loss, (%), emited O2 (%), CO (ppm), and heat values were determined. According to the combustion test results, the lowest weight loss of LVL was observed in diammonium phosphate-impregnated LVL samples with MUF with a ratio 64,40 %. The highest O2 ratio(% 21,71) and the lowest heat value (143,30 0C) were observed in diammonium phosphate-impregnated LVL samples with FF, respectively. The lowest CO ratio (252,92 ppm ) was observed in borax-impregnated LVL samples with ÜF. In conclusion, diammonium phosphate and borax were found to be an effective fire-retardant chemicals in LVL.