Frezeleme işleminde kesici uç sayısının titreşim ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
An investigation into the effect of number of insert on vibration and surface roughness when milling
- Tez No: 222078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, AISI 1050 çelik malzeme kaplanmış sementit karbür kesici takımlar kullanılarak alın frezeleme işlemine tabi tutulmuştur. Alın frezeleme deneyleri beş farklı kesme hızında (V1=60 m/dak, V2=90 m/dak, V3=120 m/dak, V4=150 m/dak, V5=180 m/dak),üç farklı talaş derinliğinde (a=1 mm, a=2 mm, a=3 mm) ve üç farklı ilerlemede (s=0,5 mm/devir, s=0,1 mm/devir, s=0,15 mm/devir) soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Alın freze çakısındaki kesici takım sayısının titreşim ve yüzey pürüzlülüğüne etkisini incelemek amacıyla deneylerde farklı sayılarda (Z1=1, Z2=2, Z3=3, Z4=6) kesici takımlar kullanılmıştır.Frezeleme işlemi esnasında oluşan titreşim ve yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Bu parametrelerin yüzey pürüzlülüğü ve titreşim üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kesici uç sayısı arttığında yüzey pürüzlülük değerinin önemli miktarda arttığı gözlenmiştir. Ayrıca, titreşimin de yüzey pürüzlülüğü üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, face milling operations were carried out on AISI 1050 steel using coated cemented carbide cutting tools. The face milling operations were carried out dry at five different cutting speeds (V1=60 m/min, V2=90 m/min, V3=120 m/min, V4=150 m/min, V5=180 m/min), three different depths of cut (a=1 mm, a=2 mm, a=3 mm) and three different feed rates (s=0.5 mm/rev, s=0.1 mm/rev, s=0.15 mm/rev). In order to examine the influence of number of cutting tool insert on face milling cutter on vibration and surface roughness, different number of inserts (Z1=1, Z2=2, Z3=3, Z4=6) were used. Vibration formed during face milling and surface roughness values were measured. The influence of these parameters on surface roughness and vibration was studied. Increasing number of inserts was found to have significant influence on surface roughness. In addition, the surface roughness was seen to be affected significantly by vibration.