Evaporatif kondenser tasarımı, imalatı ve deneysel olarak incelenmesi
Design and manufacture of evaporative condenser and its investigate experimental
- Tez No: 222079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, mekanik soğutma sistem kondenserlerinden hava soğutmalı ve evaporatif kondenserin hem duyulur hem de gizli ısı transferi yoluyla etkin ısı atılımı deneysel olarak incelenmiştir. Amaca yönelik evaporatif kondenser tasarlanarak, sistem hem hava soğutmalı, hem de evaporatif soğutmalı çalıştırılarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Hava soğutmalı olarak çalışan sistemin kompresörü 1/4 HP, kondenseri ise 1/2 HP gücündedir, kompresör evaporatif sistemde de aynı kalmıştır ve sadece kondenserler değiştirilmiştir. Deneyler aynı sistem üzerinde, fakat farklı zamanlarda denge konumuna gelindikten sonra yapılmıştır. Deney verileri esas alınarak sistemin soğutma (COPS) ve ısıtma (COPI) tesir katsayı değerleri hesaplanmıştır. Isı atılım oranlarına göre sistemin soğutma (COPS) ve ısıtma (COPI) tesir katsayıları arasındaki ilişki yorumlanmıştır. Aynı şartlarda soğutma tesir katsayıları da 3,83'den 4,85'e yükseldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the perceptible as well as the confidential heat of the air cooled and the evaporative mechanical cooled system condensers were investigated experimentally. For this purpose, the evaporative condenser was designed and the experiments were carrying out, the system was running with air cooling as well as evaporative cooling. The air cooled system has a 1/4 HP compressor and a 1/2 HP condenser. In the evaporative system, the compressor had remained the same but only the condensers were changed. Experiments were carried out on the same system but at the different durations and at the steady-state. The values of impact coefficient of system cooling (COPS) and the system heating (COPI) were calculated based on the experimental results. The according to energy consumption, the relationship between values of impact coefficient of system cooling (COPS) and the system heating (COPI) was annotated. The cooling impact coefficients were increased from 3,83 to 4,85 at the same conditions.